So 03 Gru 2022

Nie żyje Królowa Elżbieta II

Zmarła Królowa Elżbieta II - królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, córka króla Jerzego VI i jego małżonki Elżbiety. Była najdłużej panującą monarchinią w historii brytyjskiej monarchii. Miała 96 lat.

Nie żyje Królowa Elżbieta II

Stan zdrowia królowej w środę nagle się pogorszył. Następniego dnia poinformowano, że Elżbieta II znajduje się pod opieką lekarzy, którzy są zaniepokojeni jej stanem zdrowia. W czwartek 8 września po godzinie 19.30 polskiego czasu podano oficjalną informację o śmierci monarchini. Królowa Elżbieta druga odeszła w otoczeniu najbliższej rodziny w zamku Balmoral w Szkocji. Na Pałacu Buckingham flaga został opuszczona do połowy masztu. Na razie nie jest znana przyczyna śmierci królowej Elżbiety II.

 

Królowa Elżbieta, a właściwie Elizabeth Alexandra Mary, urodziła sie 21 kwietnia 1926 w Londynie w rodzinie królewskiej. Ojcem Elżbiety, był książę Albert z Yorku - drugi syn króla Jerzego V, matką - księżna Yorku Elżbieta Bowes-Lyon. W momencie narodzin Elżbieta zajmowała trzecie miejsce w linii sukcesji, po księciu Walii Edwardzie i swoim ojcu. Elżbieta Aleksandra Maria pierwsze imię otrzymała po matce, drugie po prababce - królowej Aleksandrze, a trzecie po babce - królowej Marii. Ponieważ mała Elżbieta nie potrafiła wymówić swojego imienia w języku angielskim – Elizabeth, dlatego najbliżsi nazywali ją Lilibet.

Elżbieta, jako starsza córka Jerzego VI, już od najmłodszych lat była przygotowywana do objęcia funkcji królowej. Miała bardzo dobre relacje ze swoim dziadkiem - ówczesnym królem Jerzym V. Z kolei matka małej Elżbiety dbała o jej popularność w mediach -  gdy Elżbieta miała trzy lata, jej zdjęcie znalazło się na okładce magazynu "Times". Ponadto dbano o edukację przyszłej monarchini, kształtowano poczucie obowiązku. Elżbieta wychowywała się z dala od rówiesników, co miało ją uchronić przed przypadkowymi znajomościami oraz dziecięcymi chorobami. Prawdopodobnie dlatego Elżbieta stała się osobą nieśmiałą.

Jako dziecko nauczyła się jeździć konno. Doskonale radziła sobie w siodle. To ojciec Elżbiety, Jerzy VI, zaraził ją pasją do koni i jeździectwa. Razem jeździli konno na długie przejażdżki. Na piate urodziny w prezencie od dziadka, króla Jerzego V, Elżbieta dostała swojego pierwszego konia - kucyka szetlandzkiego.

W 1936 roku zmarł król Jerzy V, dziadek Elżbiety. Dziewczynka miała wówczas 10 lat. Na tronie zasiadł wtedy stryj Elżbiety książę Walii Edward VIII, jednak po paru miesiącach abdykował. Tron objął wówczas ojciec Elżbiety - Jerzy VI, co spowodowało, że Elżbieta zajęła pierwsze miejsce w kolejności do tronu. Po koronacji ojca Elżbieta zamieszkała w Buckingham Palace.

Elżbieta kochała psy. W dzieciństwe od ojca, Jerzego VI dostała pierwszego corgi, Dookiego. Przyszła królowa całkowicie zakochała się w tej rasie, hodując do tuzina szczeniąt, a psy zawsze biegały wokół niej.

Po wybuchu II wojny światowej Elżbieta wraz z siostrą Małgorzatą została umieszczona w zamku w Windsorze w Berkshire. Powstał nawet pomysł, aby księżniczki zostały wywiezione do Kanady, jednak zdecydowanie sprzeciwiła się temu matka Elżbiety, która zapowiedziała - Dzieci nigdzie nie pojadą beze mnie, ja nie opuszczę króla, a król nie wyjedzie nigdy. W czasie trwającej wojny 13 października 1940 roku, młoda Elżbieta wygłosiła na antenie BBC swoje pierwsze publiczne przemówienie, w którym zwróciła się ze słowami otuchy do dzieci Wspólnoty Narodów. Być może to II wojna światowa była doświadczeniem, które najbardziej ukształtowało młodą księżniczkę.

W czasie wojny obie księżniczki brały udział w przedstawieniach pantomimy w Windsorze, z których dochody przeznaczane były na pomoc żołnierzom. Elżbieta zajmowała się też uprawą warzyw. Ponadto przyszła królowa wstąpiła do służby wojskowej i uzyskała stopień podporucznika oraz została przeszkolona na kierowcę i mechanika, uzyskując stopień kapitana.

W 1934 roku Elżbieta poznała swojego męża - księcia Filipa, syna księcia Andrzeja Greckiego i Alicji Battenberg. Filip nie od razu zyskał sympatię rodziców Elżbiety.

9 lipca 1947 roku nastąpiło oficjalne ogłoszenie zaręczyn Elżbiety i Filipa, a 20 listopada 1947 roku w Opactwie Westminsterskim odbył się ślub pary. Ceremonia była emitowana na żywo w radiu i transmitowana w telewizji.

Z powodu choroby króla Jerzego VI Elżbieta musiała przejąć część jego obowiązków, m.in. odbywała wizyty zagraniczne. W styczniu 1952 wraz z mężem księciem Filipem udała się w podróż po krajach Wspólnoty Narodów, w trakcie której, będąc w Kenii, dowiedziała się o śmierci ojca. Natychmiast wróciła do Wielkiej Brytanii i dzień po śmierci ojca została ogłoszona królową Wielkiej Brytanii. Przyjęła królewskie imię - Elzbieta. Koronacja królowej Elżbiety II odbyła się 2 czerwca 1953 roku w opactwie westminsterskim.

Przygotowując się do koronacji, Elzbieta miała duży problem z utrzymaniem na głowie olbrzymiej korony. Ćwiczyła codziennie tę umiejętność nawet przy posiłkach. Dzięki temu w dniu koronacji korona doskonale trzymała się na głowie królowej. 

Elżbieta II wraz z księciem Filipem doczekali się czwórki dzieci, są to: Karol - książę Walii, następca tronu, 
Anna - księżniczka królewska, Andrzej - książę Yorku oraz Edward - hrabia Wesseksu. Książe Filip zmarł 9 kwietnia 2021 w zamku w Windsorze w wieku 99 lat.

Królowa Elżbieta II, to jedna z najsłynniejszych monarchini na świecie, rządziła Wielką Brytanią przez 70 lat. Była najdłużej żyjącym brytyjskim monarchą, a także najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Jej podobizna widniała na monetach, banknotach i znaczkach.   

Elżbieta II była głową monarchii parlamentarnej, oznacza to, że pełniła funkcję reprezentacyjną, ale nie sprawowała faktycznej władzy w kraju, którą sprawuje wybierany w drodze powszechnych wyborów parlament. Była głową państwa nie tylko w Zjednoczonym Królestwie, ale też w 15 innych krajach Wspólnoty Narodów. Królowa przez cale życie starała się nie ujawniać swoich poglądów politycznych, pozostając neutralną.

Elżbieta II była niezwykle lubiana przez Brytyjczyków. Pomimo różnych zawirowań w rodzinie królewskiej, kiedy opinia narodu o monarchini bywała wystawiana na próby np. po rozwodzie księcia Karola z księżną Dianą, czy przy okazji pożaru zamku Windsor, kiedy podjęto decyzję o odbudowaniu go za pieniądze podatników, królowa zawsze potrafiła odbudowywać zaufanie narodu. 

Śmierć królowej Elżbiety oznacza, że tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol. 73-letni Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w historii Wielkiej Brytanii. Książe Karol przyjmie imię królewskie - Karol III.

Królowa Elżbieta miała swoje upodobania, pasje i słabości. Uwielbiała czekoladę, lubiła czarną kawę, choć piła ją sporadycznie. Na co dzień wolała pić herbatę, pierwszą filiżankę earl grey wypijała codziennie o godzinie 7.30. Codziennie po śniadaniu również udawała się na spacer z psami.

Elżbieta II była hodowcą zwierząt, hodowała labradory, cocker spaniele, corgi i konie. Psy uwielbiała całe życie, szczególnie ukochała sobie rasę Welsh Corgi Pembroke. Kochała też konie, od dzieciństwa z pasją jeździła konno. Uwielbiała polować, szczególnie lubiła coroczne świąteczne polowania na bażanty. Fascynowały ją także gołębie, miała nawet własną hodowlę gołębi pocztowych w Sandringham. 

Ciekawostką jest, że królowa nigdy nie rozstawała się ze swoją torebką. Podobno Elżbieta II wykorzystywała ją do wysyłania sygnałów. Kiedy położyła ją na podłodze, był to znak, że nie podoba jej się rozmowa, którą właśnie odbywa i chce ją natychmiast zakończyć, dając sygnał, żeby ją ktoś uratował.

Nie ulega wątpliwości, że o losie i zyciu Elżbiety zadecydował przypadekGdyby jej wuj Edward VIII nie abdykował, jej ojciec Jerzy VI nie zostałby nigdy królem, tym samym Elżbieta nie odziedziczyłaby po nim tronu. 

Udostępnij