Pt 27 Sty 2023

Nie żyje papież Benedykt XVI

Zmarł Benedykt XVI, emerytowany papież, pierwszy od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się swojego urzędu. 95 lat.

Nie żyje papież Benedykt XVI

Benedykt XVI, a właściwie Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 w Marktl, w Niemczech w Bawarii. Został ochrzczony w dniu narodzin przez wikariusza miejscowej parafii. Rodzina Benedykta XVI była głęboko wierząca. Joseph Ratzinger jako uczeń gimnazjum uczył się samodzielnie greki i łaciny, ponadto zafascynował się Mozartem i grał na fortepianie utwory Mozarta, Beethovena. Od najmłodszych lat pragnął zostać księdzem, a mając lat 15, mówił że zostanie biskupem. Kiedy do miasteczka, w którym mieszkał pięcioletni Joseph Ratzinger wraz z rodziną, przyjechał arcybiskup Monachium, chłopiec był w grupie dzieci wręczających kardynałowi kwiaty, wówczas powiedział, że także chciałby zostać kardynałem.

W 1939 roku Joseph Ratzinger wstąpił do niższego seminarium w Traunstein i musiał zamieszkać w internacie. Wcześniej rozpoczął naukę w seminarium także brat Josepha. W 1942 roku z powodu wojny seminarium zamieniono na szpital wojskowy, a studentów odesłano do domu. Josepf powrócił do nauki w gimnazjum, a jego brat został powołany do wojska. Joseph Ratzinger został członkiem Hitlerjugend, członkowstwo w tej organizacji było obowiązkowe od 1939 roku. Przyszły papież nie był szczęśliwy z tego powodu, odmawiał brania udziału w spotkaniach. 

W roku 1943 Joseph Ratzinger wraz z innymi kolegami z klasy rozpoczął obowiązkowe przygotowanie wojskowe w zakresie obrony przeciwlotniczej i przydzielony został do oddziału odpowiedzialnego za ochronę fabryki silników lotniczych BMW w Ludwigsfeld na północ od Monachium. Następnie oddział został przeniesiony, do Unterföhring i potem do Innsbrucka i od Gilching. Josepf Ratzinger trafił też do do węgierskiego obszaru granicznego z Austrią. 20 listopada 1944 jego oddział został zwolniony ze służby. Po krótkim pobycie w domu, Joseph Ratzinger otrzymał przydział do koszar Wehrmachtu w mieście Traunstein i służył tam w różnych posterunkach wokół miasta, gdzie stacjonowała jego jednostka. Nigdy nie został wysłany na front. W ostatnich dniach przed poddaniem się Niemiec, Ratzinger zdezerterował. Przez krótki czas był internowany w obozie jenieckim niedaleko Ulm i w czerwcu 1945 roku zwolniony. 

W tym samym roku wraz z bratem ponownie wstąpili do katolickiego seminarium duchownego we Freising i na studia w Herzogliches Georgianum na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium, a 29 czerwca 1951 obaj zostali wyświęceni na kapłanów przez arcybiskupa Monachium Michaela von Faulhabera. W roku 1953 Joseph Ratzinger zdobył stopień doktora za pracę o św. Augustynie, a w 1957 roku habilitował się rozprawą o św. Bonawenturze. W roku 1958 został profesorem kolegium we Fryzyndze. 

Przez następne lata był pomocnikiem biskupa Fryzyngi, a w 1959 roku został profesorem na Uniwersytecie w Bonn. W roku 1963 zaczął wykładać na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze. Josepf Ratzinger był już znanym teologiem, na II Soborze Watykańskim był doradcą teologicznym niemieckiego arcybiskupa Kolonii Josepha Fringsa. W 1966 roku Ratzinger został ustanowiony przewodniczącym wydziału teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Eberharda i Karola w Tybindze. Poglądy Josepha Ratzingera odbiegały od poglądów liberalnych, które coraz bardzo stawały się popularne wśród teologów. W roku 1969 powrócił do Bawarii, na Uniwersytet w Ratyzbonie, do środowiska o mniej reformistycznych poglądach.

25 marca 1977 roku Joseph Ratzinger został ustanowiony przez Pawła VI arcybiskupem Monachium i Fryzyngi, a na konsystorzu 27 czerwca 1977 roku został kardynałem. 25 listopada 1981 roku z rąk Jana Pawła II otrzymał nominację na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, dlatego na początku 1982 roku zrzekł się stanowiska w Monachium. W 1993 roku został podniesiony do stopnia kardynała biskupa i otrzymał tytuł podmiejskiej stolicy biskupiej Velletri-Segni. W 1998 roku został wicedziekanem, a 30 listopada 2002 roku dziekanem Kolegium Kardynalskiego i otrzymał związany z tym stanowiskiem tytuł podmiejskiej diecezji Ostii. Z czasem objął wiele funkcji w Kurii Rzymskiej. 30 listopada 2002 roku został dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Pełnił tę funkcję do 19 kwietnia 2005, czyli do wyboru na papieża.

8 kwietnia 2005 roku po śmierci papieża Jana Pawła II, jako dziekan Kolegium Kardynalskiego, rozpoczął mszę żałobną w intencji zmarłego. 19 kwietnia 2005 roku w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach, został wybrany następcą Jana Pawła II, którego 6 lat później osobiście beatyfikował. Benedykt XVI stał się 265. papieżem. W dniu wyboru miał 78 lat i był najstarszą osobą wybraną na papieża od czasów Klemensa XII oraz pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II. 24 kwietnia 2005 roku papież Benedykt XVI odprawił mszę świętą inaugurującą swój pontyfikat. Otrzymał także insygnia władzy papieskiej – paliusz oraz pierścień świętego Piotra. 7 maja odbył ingres do swojej katedry – bazyliki laterańskiej.

11 lutego 2013 roku, ze względu na podeszły wiek i stan zdrowia, Benedykt XVI wygłosił oświadczenie, w którym zadeklarował, że z dniem 28 lutego 2013 roku rezygnuje z posługi biskupa Rzymu. Tego dnia o godz. 11:00 w sali Klementyńskiej spotkał się po raz ostatni z kardynałami, a o godz. 17:00 odleciał helikopterem z Watykanu do Castel Gandolfo, gdzie po raz ostatni pozdrowił wiernych. 28 lutego 2013 roku o godz. 20:00 Benedykt XVI zakończył swój pontyfikat, zostając emerytowanym papieżem. Ustąpił z urzędu jako pierwszy papież od czasów Grzegorza XII.  

Następcą Benedykta XVI został, wybrany podczas konklawe 13 marca 2013 roku, argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który przybrał imię Franciszek. 23 marca papież senior Benedykt XVI spotkał się w Castel Gandolfo z nowo wybranym następcą, a 2 maja 2013 roku emerytowany papież powrócił do Watykanu. Zamieszkał w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Ogrodów Watykańskich

28 grudnia 2022 roku Papież Franciszek zwrócił się do wiernych poprosząc o modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta XVI. Benedykt VXI był bardzo chory, cierpiał na niewydolność nerek, a jego stan zdrowia pogorszył się w ciągu kilku godzin. 

 

Pogrzeb Benedykta XVI - data i godzina

Wiadomo już kiedy roczpoczną się uroczystości związane z pogrzebem Benedykta XVI. Stolica apostolska poinformowała, że msza pogrzebowa rozpocznie się w czwartek 5 stycznia 2023 o godz. 9:30. Przewodniczyć jej będzie papież Franciszek.

 

Udostępnij