Czw 05 Paź 2023

Nie żyje Tina Turner, legendarna piosenkarka soulowa i rockowa

Zmarła Tina Turner, wybitna piosenkarka rockowa, autorka tekstów, choreografka, tancerka. Miała 83 lata.

Nie żyje Tina Turner, legendarna piosenkarka soulowa i rockowa

Tina Turner urodziła się 26 listopada 1939 w Nutbush w Stanach Zjednoczonych, w stanie Tennessee. Naprawdę nazywała się Anna Mae Bullock. W szkole uczęszczała na wiele zajęć dodatkowych, m.in. grała w koszykówkę i była cheerleaderką. Nie miała łatwego dzieciństwa, kiedy miała 11 lat jej matka opuściła rodzinę, a dwa lata później zrobił to także jej ojciec, a Tina wraz z siostrą mieszkała u swojego kuzynostwa i babci.

Zaczynała śpiewać w chórach kościelnych muzyki gospel, co ukształtowało ją muzycznie na kolejne lata. Profesjonalne śpiewanie zaczynała pod koniec lat pięćdziesiątych w chórkach towarzyszących popularnym wykonawcom i grupom muzycznym. Kiedy miała 17 lat dostrzegł ją Ike Turner, lider grupy Kings of Rhythm. Przy nim szlifowała talent wokalny i występowała w lokalnych klubach, dorabiając jednocześnie jako pomoc w szpitalu. Wkrótce Ike zmienił nazwę zespołu na The Ike and Tina Turner Revue, tym samym Tina zyskała pseudonim artystyczny oraz została wokalistką i gwiazdą grupy. Ike i Tina byli jednym z najbardziej znanych duetów rhythmandbluesowych, a także małżeństwem.

Małżeństwo z Ike'm Turnerem to kolejny trudny czas w życiu piosenkarki. Ike pił, ćpał oraz maltretował swoją żonę zarówno psychiczne, jak i fizycznie. Po rozwodzie z Turnerem przez osiem lat pozostała w cieniu, śpiewała jedynie w klubach i kasynach i nagrywała niezauważalne płyty. Wkrótce rozpoczęła współpracę z grupą The Rolling Stones supportując podczas ich trasy koncertowej po Ameryce Północnej.

Po tym czasie powróciła do studia nagraniowego i zmieniła nie tylko swój muzyczny styl, ale także skromny wizerunek sceniczny stając się megagwiazdą i symbolem seksu. Wówczas nagrała jedne z największych swoich przebojów, powstały wtedy m.in.  What's Love Got To Do With It czy Private Dancer, a niedługo później We Don't Need Another Hero. Podjęła współpracę z Lionelem Richiem, supportując jego trase koncertową oraz nawiązała współpracę z Bryanem Adamsem.

Tina Turner często występowała w duetach, śpiewali z nią m.in. David Bowie, Mick Jagger, Eric Clapton, Tom Jones czy Brian Adams. Reżyser Brian Gibson nakręcił oparty na autobiografii gwiazdy film What's Love Got to Do with It, który w 1994 roku został nominowany w dwóch kategoriach do Oscara.

W 1995 roku Tina wraz ze swoim ukochanym, młodszym od niej o 16 lat Erwinem Bachem, przeprowadziła się do Szwajcarii. Bach był niemieckim producentem płyt i objął kierownicze stanowisko w firmie fonograficznej EMI. 

Tina Turner była jedną z najpopularniejszych wokalistek w historii muzyki rozrywkowej. W swoim dorobku artystycznym ma 70 nagród muzycznych spośród 100 nominacji, w tym aż ośmiu nagród Grammy, co czyni ją najczęściej nagradzaną artystką rock and rollową w historii przemysłu fonograficznego. Tina to przede wszystkim charakterystyczny, mocny, lekko zachrypnięty głos oraz niesamowita żywiołowość na scenie.

W 2009 roku Tina ogłosiła zakończenie kariery muzycznej.

Tina Turner zmarła po długiej chorobie w swoim domu w Kusnacht niedaleko Zurychu w Szwajcarii.  W ostatnich latach zmagała się z licznymi problemami zdrowotnymi. W 2013 roku przeszła udar mózgu, w 2016 roku walczyła z rakiem jelita grubego, a rok później z powodu niewydolności nerek przeszła przeszczep nerki. 

________________________________

zdjęcie: https://www.instagram.com/tinaturner/

 

Udostępnij