Pt 27 Sty 2023

Zwrot z podatku za 2022 rok - dodatkowe pieniądze dla emerytów

Zmieniona od 1 lipca 2022 roku w ramach Polskiego Ładu stawka podatkowa będzie skutkowała zwrotem podatku dla emerytów. Niektórzy seniorzy mogą liczyć na duży zwrot, kwota może wynieść nawet 600-700 zł. Kiedy zostanie wypłacony zwrot podatku?

Zwrot z podatku za 2022 rok - dodatkowe pieniądze dla emerytów

Chodzi o zmniejszenie w połowie roku stawki podatkowej z 17 procent na 12 procent w wyniku poprawki do reformy podatkowej w Poskim Ładzie. Na uwagę zasługuje fakt, że niższa stawka PIT obowiązuje wstecznie za okres wcześniejszy od 1 stycznia 2022 roku.

Obniżenie podatku dochodowego, choć weszło w życie w drugiej połowie roku, będzie obowiązywało od 1 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że część pobranego od początku roku podatku bedzie zwrócona podatnikom. Zwrot podatku może wynieść nawet 600-700 zł. Dotyczy to emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenia emerytalne i rentowe powyżej 2,5 tys. zł brutto. Osoby, które otrzymują niższe renty i emerytury, są od początku roku zwolnione z podatku PIT.

Zwrot podatku zostanie wypłacony w 2023 roku, dopiero wówczas, kiedy rozliczymy się podatkowo za rok 2022. Czyli najpewniej nastąpi to w drugiej połowie 2023 roku. Aby uzyskać należny zwrot podatku, nie będzie koniecznie składanie żadnych wniosków.

Tak, jak w latach poprzednich, Ministerstwo Finansów wypełni PIT za większość podatników. Z kolei im szybciej zaakceptujemy PIT w systemie (podatki.gov.pl), tym jest większa szansa, że zwrot otrzymamy wcześniej.

Udostępnij