So 20 Kwi 2024

Bezpieczne wakacje seniora

Czy jest lepszy czas na podróżowanie niż emerytura? To okres, w którym możemy zapomnieć o pośpiechu i stresie, by w końcu oddać się spełnianiu marzeń w całkowitym spokoju. Przed wyruszeniem w drogę zapamiętaj jednak parę wskazówek, które przygotowałem z myślą o Tobie.

Bezpieczne wakacje seniora

Wakacje powinny być przygodą, nie zapominaj jednak, że to bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu. Zanim spakujesz walizki, pamiętaj przede wszystkim o zdrowym rozsądku. Przede wszystkim powinieneś rzetelnie ocenić stan swojego zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego).

Oto kilka porad, z którymi warto się zapoznać przez zaplanowaniem wymarzonej wycieczki:

  1. Zapisz się do swojego lekarza na wizytę kontrolną. Przedstaw mu swoje plany, z uwzględnieniem docelowego miejsca wypoczynku oraz planowanych aktywności. Jeśli dostaniesz skierowanie na badania, koniecznie je wykonaj!
  2. Pamiętaj o lekarstwach. Wypisz na kartce wszystkie środki, które bierzesz, wraz z dawkami i godzinami przyjęcia. Torby podróżne z przyczyn niezależnych często lubią ginąć, dlatego zabierz ze sobą więcej opakowań przyjmowanych lekarstw i rozmieść je w paru różnych miejscach. Koniecznie trzymaj je w fabrycznych opakowaniach! Przy dłuższych podróżach miej jedno opakowanie w bagażu podręcznym, na wypadek gdybyś potrzebował je szybko przyjąć. 
  3. Dbaj o higienę. Często myj ręce i używaj środka dezynfekującego
  4. Miej pod ręką butelkę wody. Niezależnie od panującej temperatury pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Odwodnienie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, również przy niższych temperaturach.
  5. Zapoznaj się z miejscem, do którego jedziesz. Sprawdź, czy to na pewno miejsce dla Ciebie. Sprawdź prognozę pogody, infrastrukturą miejską, standardy opieki medycznej oraz opinie na temat bezpieczeństwa w wybranym rejonie. 
  6. Ubezpieczenie. Przed każdą podróżą koniecznie wykup ubezpieczenie i sprawdź, co obejmuje Twój pakiet. Zastanów się nad dodatkowymi usługami, takimi jak na przykład ubezpieczenie bagażu. Wybór odpowiedniej usługi powinien być poprzedzony stosownym rozeznaniem, uwzględniającym Twoje możliwości finansowe i indywidualne potrzeby.
  7. O swojej wycieczce poinformuj tylko najbliższych. Nadmierne chwalenie się swoją podróżą może powodować niepotrzebne komplikacje pod Twoją nieobecność. Zostaw zaufanej osobie klucze do domu, by mogła co jakiś czas sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Możesz zastanowić się też nad zakupem systemu Smart Home, dzięki któremu będziesz mieć zdalną kontrolę nad swoim mieszkaniem. To kosztowne rozwiązanie, ale znacząco zmniejszające szansę na pojawienie się niechcianego gościa w Twoim domu.
  8. Jedz ostrożnie. Egzotyczne kuchnie znacząco różnią się od naszej. Jeśli Twój żołądek nie jest przyzwyczajony do specjałów lokalnej gastronomii, lepiej ogranicz "ryzykowne" potrawy, do których zaliczamy dania ostre, ciężkostrawne lub nieświeżo wyglądające. Zapoznaj się również z ewentualnymi interakcjami leków z poszczególnymi produktami spożywczymi.
  9. Nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu. To bardzo zły pomysł. W razie kradzieży stracisz całą swoją gotówkę. Lepiej podzielić swoje oszczędności na parę części i każdą z nich schować gdzie indziej. Lepiej powstrzymać się też przed noszeniem drogich ubrań oraz biżuterii, które mogą stanowić wabik na przestępców.
  10. Komfort to podstawa. Koniecznie zabierz ze sobą wygodne, rozchodzone obuwie i odpowiednią dla siebie odzież. Nie zapomnij również o odpowiednim nakryciu głowy, dostosowanym do warunków panujących w miejscu Twojego pobytu. 
  11. Pozostawaj w kontakcie z bliskimi. Zwłaszcza jeśli podróżujesz sam. Codziennie informuj, gdzie obecnie się znajdujesz i jakie masz plany na bieżący dzień. Zawsze podróżuj z telefonem komórkowym. Pamiętaj, by sprawdzić przed wyjazdem, czy Twoja sieć będzie działać w kraju, do którego się wybierasz. 
  12. Pomyśl o wycieczce grupowej. To zawsze o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie. Dla niektórych z nas również przyjemniejsze.

DKDetektyw dla Fundacji Zaginieni.

___________________________________

 

Autorem publikacji jest Fundacja Zaginieni - polska organizacja non profit, poszukująca osób zaginionych oraz realizująca działalność prewencyjno-edukacyjną.

Wesprzyj Fundację Zaginieni: https://zrzutka.pl/e9uyp3,

bądź na bieżąco, śledząc media społecznościowe Fundacji:

    

Zgłoś zaginięcie: https://fundacjazaginieni.pl/zglos-zaginiecie/ 

Potrzebujesz wparcia? Skorzystaj z darmowej pomocy psychologicznej z ramienia Fundacji Zaginieni, pisząc na adres: psycholog@fundacjazaginieni.pl

Udostępnij