Pon 29 Kwi 2024

Busko-Zdrój - Sanatorium Miłości

Sanatorium Miłości tym razem zaprasza do Uzdrowiska Busko-Zdrój. Poznaj to piękne miasto w województwie świętokrzyskim.

Busko-Zdrój - Sanatorium Miłości

Busko-Zdrój to malowniczo położone miasto w południowej części województwa świętokrzyskiego, które uzyskało prawa miejskie w 1287 roku. W wieku XII znane było jako Bużsk, a w XIII wieku pod nazwą Busk. Miasto znane jest przede wszystkim z wód leczniczych. W okolicy nie występuje żaden przemysł, co sprawia, że powietrze jest bardzo czyste. 

Historycznie Busko-Zdrój położone jest w Małopolsce w ziemi sandomierskiej. Obecnie jest punktem początkowym czerwonego szlaku turystycznego prowadzącego do Solca-Zdroju. Posiada wiele zabytków oraz piękny Park Zdrojowy. 

Busko-Zdrój - Park Zdrojowy

Park Zdrojowy został założony w XIX wieku przez ogrodnika Ignacego Hanusza, a zaprojektowany przez Henryka Marconiego, znajduje się w nim strefa uzdrowiskowa. Na obszarze uzdrowiska występują dwa typy wód mineralnych uznanych za lecznicze. Są nimi wody siarczkowe i solanka jodkowo-bromkowa. Na terenie Parku Zdrojowego znajduje się także zabytkowe sanatorium Marconi, zaprojektowany również przez słynnego włoskiego projektanta. Park Zdrojowy ma powierzchnię 16 ha i jest idealnym miejscem na długie spacery.

Tężnia w Busku-Zdroju

Niezwykłą atrakcją miasta jest, położona na terenie Parku Zdrojowego, jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce, która została otwarta w 2021 roku. Imponujący obiekt ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 m, a ściany sięgają blisko 10 m wysokości. Dwa pierścienie z tarniny  oddzielone przejściami przypominającymi labirynt, prowadzą na dziedziniec, w sercu którego znajduje się fontanna mgielna. Dziedziniec jest na tyle duży, że organizowane na nim są wydarzenia i imprezy kulturalne. Na szczycie tężni najduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękna panoramę uzdrowiska. Niewątpiwą atrakcją obiektu jest to, że tężnia świeci nocą.

Obok tężni znajduje się dom zdrojowy z pijalnią wód, oranżerią i całoroczną mini tężnią. Na zewnątrz, na terenie kompleksu, znajduje się multimedialna fontanna oraz nowoczesny plac zabaw dla dzieci w kształcie statku.

Wody lecznicze w Busku-Zdroju

Wody siarczkowe, to bardzo rzadko spotykane wody lecznicze zawierające siarczki z uwalniającym się siarkowodorem. Wody siarczkowe z Buska-Zdroju zawierają także duże ilości jodu, bromu, fluoru, boru oraz wiele innych mikroelementów. Ponadto mają idealne parametry, dzięki czemu nie trzeba ich rozcieńczać. Wody siarczkowe wykorzystywane są do kąpieli, kuracji pitnych oraz do płukania jamy ustnej. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, odtruwające i regeneracyjne. Obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, dzięki czemu zapobiegają miażdżycy. Bardzo polecane są także kuracjuszom którzy potrzebują uspokojenia, opanowania nerwów .

Solanki jodkowo-bromkowe występujące w Busku-Zdroju zawierają szczególnie cenny dla organizmu jod i selen oraz ważne biopierwiastki i mikroelementy, m.in. sód, potas, magnez, selen, żelazo i inne. Selen, to pierwiastek niezbędny dla zdrowia mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych, przeciwdziała powstawaniu nowotworów i powoduje wzrost odporności. Wykazuje także działanie uspokajające oraz relaksacyjne.

W Busku-Zdroju leczone są schorzenia:

  • reumatologiczne,
  • układu nerwowego,
  • układu krążenia i kardiologiczne,
  • dermatologiczne,
  • ortopedyczno-urazowe dzieci i dorosłych,
  • mózgowe porażenie dziecięce.

Wyjątkowa lokalizacja miasta pozwala kuracjuszom aktywnie spędzać czas, mogą spacerować i podziwiać widoczne Góry świętokrzyskie jak i rozległą dolinę rzeki Nidy, która stanowi serce całego regionu. Specjalistyczna opieka medyczna bogata baza zabiegowa, bliskość nieskażonej natury jak również zdrowa i smaczna kuchnia, stwarzają idealne warunki dla kuracjuszy uzdrowiska i pozwalają poczuć się wyjątkowo.

Udostępnij