Nd 19 Maj 2024

Nie żyje Jacek Zieliński, współzałożyciel legendarnych Skaldów

Zmarł Jacek Zieliński, wokalista, skrzypek, kompozytor i aranżer. Był współzałożycielem legendarnego zespołu Skaldowie. Miał 77 lat.

Nie żyje Jacek Zieliński, współzałożyciel legendarnych Skaldów

Jacek Zieliński urodził się 6 września 1946 w Krakowie. Artysta ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, a następnie studiował w klasie altówki w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Razem z bratem Andrzejem Zielińskim oraz Zygmuntem i Januszem Kaczmarskimi, Feliksem Naglickim i Jerzym Fasińskim założył w 1965 roku w Krakowie kultowy zespół Skaldowie. Jacek Zieliński wymyślił nazwę i był głównym wokalem zespołu. I już rok później Skaldowie wystąpili podczas IV Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, podbijając serca publiczności i zdobywając cztery nagrody główne.

Jacek Zieliński pochodził z muzycznej rodziny, oprócz brata także ojciec był muzykiem, związanym z Filharmonią Krakowską oraz Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Polskiego Radia w Krakowie. Mama z kolei była rodowitą góralką i śpiewała podhalańskie melodie i pewnie stąd w muzyce Skaldów było sporo odniesień do korzeni gólarskich. Bracia Zielińscy to przedstawiciele krakowskiego big beatu, a muzyka Skaldów, to także klasyczny rock, rock progresywny, góralski folklor, rock'n'roll, jazz oraz pop. Skaldowie mieli ogromny wpływ na polską scenę muzyczną. Prześliczna wiolonczelistka, Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał, Nie domykajmy drzwi, Dopóki jesteś, czy Z kopyta kulig rwie, to tylko niektóre z wielu przebojów, które wsyscy znają do dziś. 

W 2006 roku Jacek Zieliński otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2014 r. Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Jacek Zieliński od kilku lat chorował na nowotwór. Początkowo zdiagnozowano u artysty nowotwór prostaty, potem pojawiły się przerzuty do kości. Przeszedł wiele chemioterapii. Mimo choroby wciąż koncertował, muzyka podtrzymywała go przy życiu.

zdjęcie: Autorstwa Mariusz Kubik - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45105647

Udostępnij