Czw 26 Gru 2024

Nie żyje Stanisław Tym, wybitny aktor, satyryk, felietonista

Zmarł Stanisław Tym, aktor, satyryk felietonista, legenda polskiego filmu. Miał 87 lat.

Nie żyje Stanisław Tym, wybitny aktor, satyryk, felietonista

Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 roku w Małkini Górnej. Studiował chemię na Politechnice Warszawskiej, przetwórstwo na SGGW oraz aktorstwo na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, jednak żadnego z kierunków nie ukończył. W roku 1964 zdał w Warszawie eksternistyczny egzamin aktorski.

Pracował w Zakładach Przemysłu Cukierniczego w Warszawie, był szatniarzem i bramkarzem w klubie "Stodoła", tam też później występował w kabarecie. Pisał swoje pierwsze teksty satyryczne i nawiązał współpracę z warszawskim Studenckim Teatrem Satyryków, w którym działał jako autor skeczy, aktor i reżyser oraz dyrektor. Współtworzył także teksty i był aktorem w kabaretach Owca, Dudek, Lopek i Wagabunda.

Największą popularność przyniosły my role w kultowych filmach - Rejs Marka Piwowskiego, gdzie wcielił się pasażera bez biletu, mylnie uznanego za kaowca oraz Miś, Rozmowy kontrolowane i Ryś, w których wcielił się w postać Ryszarda Ochódzkiego.

Był związany z warszawskim Teatrem Rampa i Teatrem Powszechnym, gdzie pracował jako reżyser teatralny oraz był dyrektorem Teatru Dramatycznego w Elblągu. Grał także w wielu innych teatrach, m.in. Teatrze Polonia i Och-Teatrze.

Pisał felietony do tygodnika "Wprost",dziennika "Rzeczpospolita" oraz do "Polityki". Prowadził też autorski kanał w serwisie YouTube.

Otrzymał wiele nagród, m.in. w roku w 1992 za najlepszy scenariusz do filmu Rozmowy kontrolowane na Festiwali Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w roku 1998 Nagrodę Kisiela dla najlepszego publicysty, nagrodę telewizyjnego Pegaza "za poczucie humoru i przenikliwość umysłu" w roku 2002 oraz tytuł Mistrza Mowy Polskiej w roku 2010.

Stanisław Tym - choroba

Artysta przez ostatnie lata zmagał się z nowotworem żołądka. W ostatnim czasie rzadko pojawiał się publicznie.

Marcin Gierasimowicz, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

Udostępnij