Pt 19 Kwi 2024

Ojciec Mateusz - obsada

"Ojciec Mateusz" to bardzo lubiany przez telewidzów polski serial, emitowany na antenie TVP od 2008 roku. Ten telewizyjny hit realizowany jest na licencji włoskiego serialu kryminalnego "Don Matteo". W tytułową rolę księdza Mateusza, proboszcza jednej z sandomierskich parafii, wciela się Artur Żmijewski. Oprócz posługi kapłańskiej, ojciec Mateusz wykazuje prawdziwy talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych.

Ojciec Mateusz - obsada

Sandomierz, to z pozoru spokojne miasteczko, w którym na pierwszy rzut oka czas płynie wolniej, a życie wydaje się beztroskie. Jednak miejscowa policja ma pełne ręce roboty, a w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek pomaga im ksiądz Mateusz. Każdy z odcinków opowiada odrębną historię.

Ojciec Mateusz - obsada

W serialu TVP występuje wielu lubianych i cenionych aktorów:

ksiądz Mateusz Żmigrodzki - Artur Żmijewski

Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W czasach licealnych grał na gitarze i śpiewał poezję śpiewaną, współpracował m.in. z Orkiestrą Teatru ATA, z którą wystąpił nawet na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Debiutował na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie.

Choć w swoim dorobku ma wiele ról filmowych i teatralnych, to ogromną popularność i rozpoznawalność wśród telewidzów przyniosła mu rola Jakuba Burskiego, chirurga i ordynatora oddziału ratownictwa medycznego w serialu TVP2 Na dobre i na złe. Za tę rolę aktor trzykrotnie odbierał Telekamerę Tele Tygodnia w kategorii aktor oraz Złotą Telekamerę. 

Inne hitowe produkcje z udziałem Artura Żmijewskiego to komedia romantyczna Nigdy w życiu! - adaptacja  powieści Katarzyny Grocholi, nominowany do Oscara Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy, czy oparty na faktach dramat sportowy Najlepszy.

Aktor doskonale odnajduje się także w dubbingu, a jego najpopularniejsze wcielenia to lew Alex we wszystkich częściach hitu kinowego Madagaskar oraz tytułowy bohater filmu Paddington według książek Michaela Bonda.

W postać księdza Mateusza Żmigrockiego wciela się od 2008 roku, czyli od samego początku emisji serialu. Widzowie pokochali duchownego, który bardzo chętnie pomaga sandomierskiej policji w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Niezwykle inteligentny i błyskotliwy ksiądz detektyw z wnikliwością bada okoliczności przestępstw, które mają miejsce w Sandomierzu lub w okolicach, przez co nieoficjalnie uczestniczy w miejscowych śledztwach. Jednocześnie jest też bardzo dobrym człowiekiem, który zawsze chętnie pomaga bliźnim.  

 

Natalia Borowik - Kinga Preis

Ukończyła wrocławską filię PWST w Krakowie, na stałe związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Wielokrotnie nagradzana za doskonałe kreacje aktorskie - m.in. dziesięciokrotnie nominowana do Polskich Nagród Filmowych Orły, a sześciokroktnie laureatka Orłów, ponadto laureatka Złotej Kaczki dla najlepszej aktorki roku oraz Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Odebrała także Telekamerę Tele tygodnia w kategorii najlepsza aktorka.

Aktorka śpiewająca, wielokrotnie brała udział w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, raz wygrała i zdobyła nagrodę główną Festiwalu.

Jej babcia, tancerka baletowa Maria Pipkowa, była bardzo ważną osobą w życiu aktorki. Jak wspomina sama Kinga Preis, babcia dała jej dynamikę, wigor i zadatki na kobietkę włoską, zamordystkę. Nie została jednak pianistką, choć tego pragnęła babcia, marzyła o scenie i trzy razy zdawała do szkoły teatralnej. 

W serialu gra dość surową, nieco zrzędliwą gospodynię księdza Natalię i dzięki swej doskonałej grze aktorskiej zyskuje ogromną sympatię widzów i wywołuje pozytywne emocje. Natalia jest dość szorstka, jednak ma bardzo dobre serce i jest bardzo oddana księdzu. Doskonale zarządza całą plebanią, dba nie tylko o księdza Mateusza, ale też otacza opieką pozostałych domowników.

 

Lucyna Wielicka - Aleksandra Górska

Ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz wydział reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Wykładowca i profesor zwyczajny Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (dawnej PWST).

To wybitna aktorka, w swoim dorobku ma bardzo wiele ról teatralnych i filmowych. Na dużym ekranie wystąpiła m.in. w Miasto 44, Tato, Moje córki krowy, czy Sala samobójców. Hejter. Jednak ogromną popuarność wśród telewidzów przyniosła jej rola babci Lucyny. 

W serialu gra rezolutną babcię Lucynę, którą ksiądz Mateusz przyjął wraz z wnukiem Michałem na plebanię, po eksmisji z ich domu. Babcia jest dobrym duchem sandomierskiej plebanii, jednocześnie wprowadza sporo humoru w codzienne życie jej mieszkańców, nie szczędząc sobie często drobnych uszczypliwości i złośliwości pod adresem zarządzającej całym domostwem Natalii.  

 

aspirant Mieczysław Nocul - Michał Piela

Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gra nie tylko w filmach i serialach, zajmuje się także dubbingiem w filmach i grach komputerowych. Współpracował i współpracuje z wieloma warszawskimi teatrami, m. in. Teatrem  Współczesnym, Dramatycznym, Powszechnym, Polonia, Capitol, występował również w spektaklach Teatru Telewizji. Zdecydowanie bliższe scenicznie są mu role komediowe. 

Od dziecka chciał zostać aktorem. W liceum poważnie zaczął myśleć o swoich marzeniach, wtedy też zetknął się z teatrem amatorskim w Katowicach i po maturze dostał się do warszawskiej Akademii Teatralnej. Debiutował na ekranie jeszcze przed ukończeniem szkoły teatralnej. Jako aktor często podróżuje, co sprawia mu dużą frajdę, gdyż lubi poznawać nowych ludzi i przebywać w ciekawych miejscach. Ogromną popularność i rozpoznawalność przyniosła mu rola policjanta w Ojcu Mateuszu.

W serialu wciela się w postać aspiranta Mieczysława Nocula, osobę bardzo ludzką, o gołębim sercu, która zawsze wszystkim chce pomóc. Zabawny policjant jest podwładnym i zarazem najlepszym przyjacielem Oresta Możejki, komendanta miejscowej policji. Zaprzyjaźnia się także z księdzem Mateuszem, który często naprowadza go na tropy w prowadzonych na komendzie śledztwach. Obaj uwielbiają grać w szachy, przez co Pan aspirant jest częstym gościem na sandomierskiej plebanii.

 

inspektor Orest Możejko - Piotr Polk

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Pochodzi z Górnego Śląska, w jego domu rodzinnym porozumiewano się po niemiecku lub w gwarze śląskiej i dopiero przed egzaminami do szkoły aktorskiej musiał nauczyć się poprawnie mówić po polsku. Ponadto ukończył szkołę muzyczną, gdzie uczył się gry na akordeonie, fortepianie, perkusji i gitarze. Jako nastolatek założył rockowy zespół Boss i zagrał dwa koncerty. Jednak oprócz muzyki fascynowało go też aktorstwo.

W swoim dorobku ma wiele ról tetralnych, telewizyjnych i filmowych. Jeszcze w czasie studiów zadebiutował na szklanym ekranie epizodyczną rolą w miniserialu Żuraw i czapla. Jest aktorem śpiewającym, był finalistą drugiej edycji programu rozrywkowego Polsatu Jak oni śpiewają, nagrał także debiutancki, solowy album studyjny Polk in Love oraz drugą płytę Mój Film. Za oba albumy zdobył certyfikat złotej płyty. Szeroką rozpoznawalność przyniosły mu serialowe role: Ryszarda Majewskiego w Samym życiu, lekarza Krzysztofa Florczyka w Lekarzach oraz policjanta w Ojcu Mateuszu.

W serialu gra postać szefa komendy w Sandomierzu. Z pozoru apodyktyczny i dość surowy, jest jednak życzliwy i wyrozumiały dla swoich podwładnych. Bardzo sumiennie, skrupulatnie wykonuje swoją pracę, jest pewny siebie, choć wysnuwa czasem zbyt pochopne wnioski. Na początku zdecydowanie nieufny wobec księdza, po pewnym czasie także zaczyna z nim współpracować. Jest zapalonym wędkarzem i lubi biegać.

Inspektor Możejko obsada Ojciec Mateusz

 

Waldemar Grzelak (Pluskwa) - Eryk Lubos

Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie filia we Wrocławiu. Jest aktorem wszechstronnym, w swoim dorobku ma wiele ról teatralnych, występował także w balecie, śpiewa arie operowe i zajmuje się również dubbingiem. Ma na swoim koncie kilka prestiżowych nagród, m.in. nagrodę dla najlepszego aktora festiwalu w Kralovych Varach, Złote Lwy za drugoplanową rolę męską oraz nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego polskiego aktora młodego pokolenia.

Aktorem został przypadkowo, kiedy miał 18 lat pojechał ze swoją dziewczyną na spektakl do wrocławskiego Teatru Współczesnego. Siedział oczarowany na widowni i wtedy zdecydował, że zwiąże się z teatrem. W szkole teatralnej był indywidualistą, nie do końca akceptowanym przez niektórych profesorów, chciał pokazać, że można grać inaczej. Na trzecim roku studiów zaczął trenować boks, okazało się, że ma talent i trafił do Gwardii Wrocław pod skrzydła Zdzisława Gosiewskiego. Zarówno na ringu jak i w teatrze imponował pracowitością. Aby się usamodzielnić jeździł też pracować fizycznie do Niemiec i Holandii. Debiutował we wrocławskim Teatrze Współczesnym, potem trafił do Warszawy.

W serialu wcielił się w postać więźnia, który dzielił wspólną celę z księdzem Mateuszem, gdy ten omyłkowo trafił do aresztu. Ksiądz pomógł Waldkowi i udowodnił, że jest niewinny, z kolei Pluskwa swoim zeznaniem oczyścił z zarzutów księdza. Kiedy Waldek opuścił mury więzienne, proboszcz przyjął go pod swój dach, zyskał przez to oddanego przyjaciela.

Obsada Pluskwa Ojciec Mateusz
 

sierżant Przemysław Gibalski - Rafał Cieszyński

Absolwent wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, którą ukończył z wyróżnieniem. Ponadto studiował aktorstwo w słynnym Lee Strasberg Studio w Los Angeles. W młodości uczęszczał na zajęcia taneczne. Jako mały chłopiec chciał zostać kościelnym, ostatecznie wybrał jednak zawód aktora. Debiutował w serialu Klan, następnie grał m.in. w Fali zbrodni, Świecie według Kiepskich, czy w Pierwszej miłości

Występował w teatrze Zwierciadło w Łodzi, regularnie gra na deskach teatrów Capitol i Komedia.

Uczestniczył także w programach rozrywkowych - Taniec z gwiazdami, Gwiazdy tańczą na lodzie oraz Fort Boyard, w którym zwyciężył. 

Mówi, że jest uzależniony od sportu, regularnie ćwiczy na siłowni, uprawia boks i snowboard. Jest instruktorem kulturystyki Polskiej Federacji Trójboju Siłowego i Kulturystyki oraz Amerykańskiej Federacji ISSA. 

W serialu wciela się w niezbyt bystrego i zabawnego starszego sierżanta Przemysława Gibalskiego. Mimo, iż nie jest najmądrzejszym policjantem na komendzie, zdobył zaufanie komendanta Możejki.

 

sierżant Marian Marczak - Artur Pontek

Mówi, że gra od zawsze, gdyż z aktorstwem związany jest od dzieciństwa, debiutował w  Misji specjalnej, następnie grał w Wielkich oczach, Samych dla siebie, Bandzie Rudego Pająka, Panu Kleksie w kosmosie, czy w Mów mi Rockefeller. Występował też w teatrze i pracował w radiu. Już jako sześciolatek marzył, żeby zostać aktorem. Miał wiele szczęścia, jego sąsiad reżyser radiowy, powierzył mu rolę w swoim słuchowisku i tak zaczęła się jego przygoda z aktorstwem, która trwa do dziś. Mając 7 lat grał w radiu u boku wybitnych aktorów, m.in. z Ireną Kwiatkowską, Zygmuntem Kęstowiczem i Marianem Kociniakiem. Przed ukończeniem szkoły średniej zadebiutował już na profesjonalnej scenie teatralnej. 

Choć nie ukończył szkoły aktorskiej, to w swoim dorobku ma wiele ról filmowych, teatralnych i dubbingowych. Nie dostał się do Akademii Teatralnej, dyplom uzyskał zdając egzamin eksternistyczny.

Brał udział w programie rozrywkowym Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami.

W serialu wciela się w postać poczciwego i sympatycznego sierżanta Mariana Marczaka, nie błyszczy jednak intelektem.

 

sierżant sztabowy Jędrzej Paruzel - Jędrzej Taranek

Absolwent wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu. Po ukończeniu liceum przez rok był słuchaczem Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. 

Współtwórca i Prezes Stowarzyszenia Teatralnego EKIPA – Teatru EKIPA.

Rozpoznawalność przyniosła mu rola policjanta w Ojcu Mateuszu. W serialu gra również jego pies Laser, którego przygarnął ze schroniska.

W serialu wciela się w postać technika kryminalistyki sierżanta sztabowego Jędrzeja Paruzela, policjanta bystrego i inteligentnego, zawsze chętnego do pomocy.

 

aspirant Antoni Dziubak - Bartłomiej Firlet

Ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu. Podczas studiów współpracował z Teatrem Ad Spectatores i Teatrem Współczesnym.

Na swoim koncie ma wiele ról filmowych telewizyjnych i teatralnych. Jego pasją są sporty wodne, taniec, fotografia i podróże. 

w serialu gra aspiranta Antoniego Dziubaka, policjanta niezwykle bystrego. Zawsze jest przygotowany i bardzo wierzy w swoje metody dochodzenia.

 

zdjęcia: materiały TVP

Udostępnij