Nd 22 Gru 2024

Pompa ciepła - czy to się opłaca?

Chyba każdy chce ogrzewać swój dom w sposób maksymalnie efektywny, a zarazem jak najtańszy oraz ekologiczny - generujący mało zanieczyszczeń. Od tego bowiem zależy nie tylko stan naszego portfela, ale też komfort życia. Sprawdźmy, czy w tym celu warto zainstalować pompę ciepła.

Pompa ciepła - czy to się opłaca?

Co to takiego pompa ciepła i jak działa?

Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem grzewczym, które zasila budynek mieszkalny energią cieplną. Stanowi alternatywne rozwiązanie wobec ogrzewania elektrycznego, gazowego albo olejowego. Pompa ciepła CWU ma jeszcze jedno zastosowanie - może służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Jest to ekologiczne i tanie w eksploatacji rozwiązanie, zyskujące na popularności. A jak działa pompa ciepła?

Energia potrzebna do jej zasilania pochodzić może z:

  • gruntu (energia geotermalna);
  • powietrza (energia aerotermalna);
  • wody (energia hydrotermalna).

Pompa wymusza obieg ciepła między obszarami o różnych temperaturach. Pobrana np. z gruntu lub wody energia cieplna oddawana jest do systemu grzewczego domu oraz do systemu ciepłej wody użytkowej. Instalacja grzewcza stanowi górne, natomiast energia pobierana z gruntu, wody bądź powietrza - dolne źródło ciepła, pompa zaś łączy je oba, stanowiąc najważniejszy element systemu grzewczego. Na rynku działa wiele przedsiębiorstw oferujących sprzedaż i instalację pomp ciepła. 

Czy warto zainstalować pompę ciepła?

Pompa ciepła może poszczycić się niezaprzeczalnymi zaletami:

  1. Jest rozwiązaniem ekologicznym - przy ogrzewaniu nie następuje proces spalania, nie są więc generowane spaliny ani inne zanieczyszczenia.
  2. Nie jest potrzebny dodatkowy zbiornik na paliwo.
  3. Pompa może działać w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym.
  4. Nie musi zajmować dużo miejsca - w przypadku niektórych modeli nie potrzebuje go więcej niż lodówka.
  5. Może być całkowicie bezobsługowa.
  6. Jest prosta w montażu.
  7. Charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji.
  8. Jest bezawaryjna i długowieczna; żywotność modeli wysokiej jakości obliczana jest na 25-30 lat.
  9. Jest bezpieczna, nie stwarza zagrożenia wybuchu.

Oczywiście, tego typu urządzenia mają też pewne wady:

  1. Ceny samego urządzenia, zależnie od modelu, bywają wysokie (pompa "zwraca się" dopiero w trakcie eksploatacji).
  2. Niższej i średniej klasy modele bywają awaryjne.
  3. Aby zwiększyć wydajność pompy ciepła, należy dokładnie uszczelnić budynek, zastosować ogrzewanie podłogowe lub odpowiednie grzejniki.
  4. Pompy ciepła, w zależności od rodzaju, wytwarzają hałas, który dla części osób może być uciążliwy.
  5. Sprawność pomp powietrznych jest obniżona przy niskich temperaturach.

Czy zatem pompa ciepła jest opłacalna? W dłuższej perspektywie czasowej - tak, ze względu na niskie koszta eksploatacji, trwałość dobrej jakości modeli, a także walory ekologiczne; brak zanieczyszczeń pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Należy się jednak liczyć z większymi wydatkami związanymi z instalacją urządzenia i ewentualnym dociepleniem domu. Oszczędności pojawią się dopiero z czasem.

Oferty dotyczące pomp ciepła i ich instalacji znaleźć lub zamieścić można tutaj: https://www.ekspertbudowlany.pl/zlecenia/pompy-ciepla.

Kiedy warto rozważyć montaż pompy ciepła?

Odpowiednią chwilą na podjęcie decyzji, czy chcemy ogrzewać nasz dom z pomocą pompy ciepła, jest oczywiście jego budowa lub remont generalny, związany z wymianą systemu centralnego ogrzewania. Nie zapominajmy, że do przeprowadzenia prac budowlanych i remontowych - w tym do instalacji pompy ciepła - należy zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów. Poszukując ich, warto zajrzeć na przykład pod adres: https://zlecenia-budowlane.muratordom.pl/.

 

zdjęcia: materiały pertnera

Udostępnij