Nd 28 Kwi 2024

Zmiany w prawie jazdy dla seniorów

Komisja Europejska planuje zaostrzyć przepisy dotyczące prawa jazdy dla seniorów. Jakie zmiany w przepisach są rozważane? Co czeka zmotoryzowanych seniorów w 2024 roku?

Zmiany w prawie jazdy dla seniorów

Według statystyk osoby starsze częściej doprowadzają do kolizji drogowych, niż młodsi kierowcy. Seniorzy często mają problemy z cofaniem, zawracaniem, skręcaniem, czy pierwszeństwem przejazdu. Stąd pojawiły się informacje, ze Komisja Europejska rozważa zaostrzenie przepisów dotyczących prawa jazdy dla seniorów. 

Co zmieni się w przepisach dotyczących prawa jazdy dla seniorów

W Polsce od stycznia 2024 roku planowane są zmiany w przepisach prawa jazdy. Wprowadzą one nowe zasady dotyczące seniorów. Osoby po 65. roku życia, będą musiały poddać się obowiązkowym badaniom psychologicznym. Obowiązek przeprowadzenia badań ma pomóc wykryć ewentualne problemy z koncentracją i nakreślić ogólną kondycję psychologiczną starszych kierowców. Jeśli senior nie zakończy badania lub otrzyma wynik negatywny, nie będzie mógł przedłużyć ważności swojego prawa jazdy. Już po 1 stycznia 2024 roku starsi kierowcy otrzymają nakazy wykonania badań obowiązkowych.

W trakcie badań psychologicznych seniorzy będą mieli sprawdzany wzrok, słuch i sprawność psychofizyczną. Wyniki badań będą podstawą do podjęcia decyzji, czy senior nadal może prowadzić pojazd. Jeśli badanie nie zostanie zaliczone, seniorowi zostaną tymczasowo odebrane uprawnienia do kierowania pojazdem. Po określonym czasie senior będzie mógł ponownie poddać się badaniu. Z kolei senior, który badanie zaliczy, otrzyma odpowiedni dokument, potwierdzający zdolność do prowadzenia pojazdów.

Jakie zmiany dla seniorów proponuje Komisja Europejska

Komisja Europejska zaproponowała zmiany dotyczące seniorów. Osoby, które ukończą 60 lat, mogą mieć skrócony termin ważności prawa jazdy. Z kolei osoby po 70. roku życia będą musiały przechodzić regularne badania potwierdzające zdolność do prowadzenia pojazdu. Seniorzy będą badani co 5 lat, w celu uzyskania nowych uprawnień. Planowane sa także egzaminy teoretyczne dla seniorów, aby byli na bieżąco a aktualnie obowiązującymi przepisami.

Propozycje zmian w przepisach wywołały sporo kontrowersji i w efekcie projekt został wycofany z dalszych obrad. Jednak nie jest wykluczone, że niektóre z proponowanych zmian zostaną wprowadzone w nowych przepisach dotyczących prawa jazdy. Postanowiono, że w przypadku odnawiania uprawnień co 15 lat, każdy kierowca niezależnie od wieku, będzie musiał złożyc oświadczenie. o zdolności do kierowania pojazdem.

Nadal trwają prace projektowe nad nowymi przepisami, nie wiadomo kiedy dokładnie wejdą w życie. 

 

Zdjęcie karlyukav żródło: Freepik

Udostępnij