So 27 Kwi 2024

Abonament RTV - czy senior musi płacić?

Abonament RTV jest pobierany za używanie odbiornika radiofonicznego oraz telewizyjnego. Ustawa o opłatach abonamentowych określa, że takim odbiornikiem jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Czy emeryci muszą płacić abonament RTV? Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych?

Abonament RTV - czy senior musi płacić?

Kto powinien płacić abonament RTV? 

Według polskiego prawa opłacać abonament RTV powinien praktycznie każdy, kto w swoim domostwie posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny. Opłata abonamentowa powinna być uiszczana za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny. Jednakże osoby fizyczne będące w tym samym gospodarstwie domowym i posiadające samochód stanowiący ich własność uiszczają tylko jedną z opłat niezależnie od liczby używanych odbiorników radiowych i telewizyjnych. Gospodarstwem domowym określamy zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie lub jedną osobę utrzymującą się samodzielnie.

Obowiązek uiszczania abonamentu mają również osoby, które korzystają z telewizji satelitarnej. Opłata za telewizję satelitarną nie wyklucza opłaty za abonament RTV.

Opłata abonamentowa powinna być uiszczana z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Opłata może być uiszczona z góry za cały rok (do 25 stycznia roku, za który opłaccany jest abonament) albo za wybrane miesiące.

Abonament RTV - kto jest zwolniony z opłaty?

W określonych przypadkach możliwe jest zwolnienie z opłacania abonamentu RTV. Uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych są:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • osoby niepełnosprawne zaliczone do I grupy inwalidzkiej, 
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby niesłyszące i niewidome,
  • bezrobotni. 

Aby skorzystać z przysługującego zwolnienia z opłat abonamentowych, należy złożyć w urzędzie pocztowym oświadczenie o spełnianiu warunków do zwolnienia wraz z odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do zwolnienia.

W przypadku emerytów po 60 roku życia do oświadczenia należy przedłożyć dowód osobisty oraz decyzję jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo innego organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury. Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uprawniony dopełnił formalności w urzędzie pocztowym.

Osoby, które ukończyły 75 lat nie muszą składać takiego oświadczenia, są automatycznie zwolnione z opłaty abonamentu RTV. Seniorowi przysługuje zwolnienie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończy 75 lat. 
 

Obraz autorstwa DCStudio na Freepik
Udostępnij