Pt 26 Kwi 2024

Bezpłatne leki dla seniorów 75+

W ramach polityki senioralnej, od 2016 roku realizowany jest projekt "Leki 75+". Jest to duże wsparcie dla seniorów, którzy w ramach projektu otrzymują bezpłatne leki. Objęte programem leki są refundowane, a ich wykaz jest na bieżąco modyfikowany zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.

Bezpłatne leki dla seniorów 75+

Wszystkie apteki realizujące recepty na leki refundowane mogą wydawać bezpłatne leki dla seniorów.

Komu przysługują bezpłatne leki?

W ramach projektu "Leki 75+", bezpłatne leki przysługują wszystkim osobom, które w dniu wystawiania recepty na leki, ukończyły 75 lat. Wiek seniora weryfikowany jest na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia (w przypadku osób bez numeru PESEL). 

Aby otrzymac bezpłatny lek, należy przedstawić farmaceucie w aptece receptę, na której w polu "kod uprawnień dodatkowych" wpisana jest litera S lub podać kod e-recepty oraz PESEL, wówczas farmaceuta sprawdzi, czy nadano odpowiednie uprawnienia dodatkowe. 

Jakie leki można otrzymać bezpłatnie?

Programem objęte są wyłącznie leki, które znajdują się w aktualnym wykazie bezpłatnych leków dla seniora.

W ramach projektu "Leki 75+" bezpłatne są niektóre leki z wykazu leków refundowanych, przepisywane pacjentom zgodnie ze wskazaniami objętymi refundacją. Przykładowo jeśli lek z tą samą substancją czynną jest bezpłatny dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, ale stosowany jest przez pacjenta na nadciśnienie w gałce ocznej, a nie choruje na nadciśnienie tętnicze, wówczas pacjent stosujący ten lek na nadciśnienie w gałce ocznej musi za zapłacić pełną cenę za lek.

Wykaz obejmuje leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego są wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową, 50% lub 30%.

Kto może wystawić receptę 75+ na bezpłatne leki?

Recepta powinna być wystawiona przez:

  • lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej 
  • lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej 
  • lekarza udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego lub w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego.
  • lekarza dowolnej specjalności, który posiada prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania (recepty dla siebie albo dla małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej, do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa)

Przed wystawieniem recepty lekarz lub pielęgniaka są zobowiązani do weryfikacji, jakie produkty są  zalecane danemu pacjentowi i jakie są przez niego stosowane.

Leki przepisywane są na receptach w postaci papierowej lub elektronicznej, zgodnych ze wzorem recept zawartym w aktualnym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie recept. Niezbędne przy wystawianiu recepty jest wpisanie przez osobę wystawiającą, w polu "kod uprawnień dodatkowych" literki S.

 

Udostępnij