Pon 20 Maj 2024

Nie żyje Leszek Długosz, piosenkarz, aktor, kompozytor, współtwórca kabaretu Piwnica Pod Baranami

Zmarł Leszek Długosz, aktor, literat, pieśniarz, kompozytor i pianista. Jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów, przez wiele lat współtworzył kabaret w Piwnicy Pod Baranami. Miał 82 lata.

Nie żyje Leszek Długosz, piosenkarz, aktor, kompozytor, współtwórca kabaretu Piwnica Pod Baranami

Leszek Długosz urodził się 18 czerwca 1941 roku w Zaklikowie na Podkarpaciu. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował także aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W 1965 roku związał się z kabaretem literackim Piwnica pod Baranami, w którym występował przez 13 lat. 

Leszek Długosz jest autorem kilkunastu tomików poezji. Publikował także felietony w Czasie krakowskim i Rzeczpospolitej. Po rozstaniu z Piwnicą pod Baranami występował samodzielnie, przebywał także na ufundowanym przez rząd francuski stypendium artystycznym we Francji. Ponadto występował z własnymi recitalami w Polsce i za granicą, m.in. w Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, Kanadzie, RFN, Szwajcarii, Szwecji, USA, Włoszech.

Leszek Długosz był odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Orderem Orła Białego.

Artysta zmarł po walce z chorobą nowotworową.

 

Franek Vetulani, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Udostępnij