Czw 28 Mar 2024

Choroby otępienne - zawalcz o sprawność swojego umysłu!

Zapominanie nazw przedmiotów, drobne spowolnienie pracy umysłu, wahania nastroju - to objawy, z którymi często zmagają się seniorzy, jednak nie można ich bagatelizować. Mogą zwiastować nadciągającą chorobę. W tym przypadku szczególnie ważne jest, aby odpowiednio wcześnie interweniować.

Choroby otępienne - zawalcz o sprawność swojego umysłu!

Czym jest otępienie

Otępienie, potocznie nazywane również demencją, to choroba dotykająca nasz mózg i powodująca nie tylko problemy z pamięcią, ale także zaburzenie innych funkcji poznawczych takich jak myślenie, orientacja w przestrzeni, rozumienie czy sprawność językowa. Dodatkowo może towarzyszyć im obniżony nastrój, drażliwość i spadek motywacji.

Z uwagi na przyczynę wyróżniamy takie rodzaje otępienia jak:

  • choroba Alzheimera (najczęstsza postać),
  • otępienie naczyniopochodne,
  • otępienie czołowo-skroniowe,
  • otępienie z ciałami Lewy’ego 
  • otępienie mieszane.

Szacuje się, że częstotliwość występowania tej choroby po osiągnięciu 65. roku życia wynosi około 5%, a powyżej 80. sięga nawet 20%.

Objawy otępienia

Trudności z pamięcią i myśleniem to dwa najbardziej charakterystyczne objawy otępienia. Rodzaje problemów z pamięcią, których doświadczają osoby z otępieniem, szczególnie na początku choroby, są bardzo zróżnicowane i w dużym stopniu zależą od zdiagnozowanego typu otępienia. Na przykład niektórzy ludzie będą często zapominać o wydarzeniach, inni mogą mieć większe trudności z zapamiętywaniem twarzy. Najczęściej początkowe objawy dotyczą problemów z pamięcią krótkotrwałą (pamięć wydarzeń, które miały miejsce niedawno). Pamięć długotrwała, dotycząca osób i wydarzeń z odległej przeszłości, zwykle dłużej zachowuje swoją sprawność.

Niepokojących objawów nie wolno lekceważyć, ponieważ, wbrew obiegowym opiniom, otępienie nie jest nieuchronną częścią starości. Jest to choroba postępująca, która, gdy jest nieleczona, konsekwentnie pogarsza jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym większa jest szansa na wprowadzenie skutecznego leczenia i zahamowanie dalszego postępu choroby.

Demencja - gdzie szukać pomocy

Badanie przesiewowe w kierunku otępienia może wykonać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz rodzinny. Rozpoznaniem otępienia zajmują się lekarze specjaliści. W celu uzyskania pomocy można m. in. zarejestrować się bez skierowania do lekarza psychiatry w lokalnej Poradni Zdrowia Psychicznego.

Ponadto warto dodać, że obecnie prowadzona jest kampania społeczna Razem Przed Siebie przez Zespół Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest to część międzynarodowego projektu badawczego Cognisance, którego celem jest pomoc w pielęgnacji zdrowia społecznego osób zmagających się z problemem otępienia, przeciwdziałanie stygmatyzacji oraz zwiększenie poziomu wiedzy społecznej na temat tej choroby.

W ramach kampanii prowadzone są badania przesiewowe, wykłady i różne ciekawe wydarzenia dedykowane specjalnie dla seniorów i ich opiekunów oraz dla personelu medycznego i opieki społecznej.

Zachęcamy do zapoznania się z interaktywną stroną razemprzedsiebie.pl. Można tam znaleźć zapowiedzi aktualnie prowadzonych działań, a także dużą dawkę merytorycznej, a zarazem przystępnej wiedzy na temat chorób otępiennych nie tylko dla seniorów, ale także dla ich opiekunów i lekarzy oraz terapeutów

____________________________

Zespół COGNISANCE
Katedra Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu 
Wybrzeże Pasteura 10, Wrocław

 

Image by Freepik
Udostępnij