Zamiany w skierowaniach na leczenie i rehabilitację uzdrowiskowe dotyczą wprowadzenia e-skierowań do sanatorium. Mają one na celu redukcję procesu biurokracji, usprawnienie obsługi i kierowania pacjentów do placówek. Wg Ministerstwa Zdrowia nowe procedury przyczynią się do szybszej kwalifikacji pacjentów do sanatorium.
Od 1 stycznia 2023 roku nie trzeba wysyłać wniosku w formie papierowej do regionalnego (wojewódzkiego) oddziału NFZ. Papierowe skierowania są respektowane do 30 czerwca 2023 roku.
Uwaga! Wg nowych przepisów w sytuacji, gdy wystąpi problem z dostępem do systemu teleinformatycznego lub gdy leczenie w sanatorium ma być realizowane poza granicami Polski, będzie istniała możliwość wystawienia skierowania w tradycyjnej, papierowej formie.
Kto wystawia e-skierowanie do sanatorium
Skierowanie do sanatorium może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnegi (każdy lekarz mający podpisaną umowę z NFZ). Lekarz uwzględnia aktualny stan zdrowia pacjenta, wskazania lub przeciwwskazania do leczenia udrowiskowego.
Co zawiera e-skierowanie do sanatorium
Skierowanie do sanatorium w postaci elektronicznej zawiera:
- oznaczenie świadczeniodawcy wystawiającego skierowanie obejmujące nazwę usługodawcy, jego identyfikator, nr REGON,
- nazwę oraz kody identyfikujące jednostkę i komórkę organizacyjną zakładu leczniczego oraz specjalność komórki organizacyjnej zakładu leczniczego,
- adres miejsca wystawienia skierowania,
- numer umowy zawartej przez świadczeniodawcę z Narodowym Funduszem Zdrowia,
- numer identyfikujący skierowanie, datę jego wystawienia,
- oznaczenie świadczeniobiorcy, tj. imię (imiona), nazwisko, adres zamieszkania, dane kontaktowe,
- oznaczenie osoby wystawiającej skierowanie elektroniczne, które będzie obejmowało imię (imiona) i nazwisko osoby wystawiającej skierowanie lub osoby upoważnionej do wystawienia skierowania, kwalifikacje zawodowe, identyfikator pracownika medycznego oraz podpis.
_________________________________
zdjęcie: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY