Wt 28 Sty 2025

Gwiazda betlejemska - pielęgnacja

Boże Narodzenie to wyjątkowy moment w roku, czas radości, miłości, czas tradycji. Przygotowujemy wigilijne i świąteczne potrawy, ale też przystrajamy pięknie nasze domy i podwórka. Wielu z nas nie wyobraża sobie Świąt bez gwiazdy betlejemskiej, którą stawiamy w widocznym miejscu i cieszymy oczy jej urokiem.

Gwiazda betlejemska  - pielęgnacja

Spis treści

  1. Gwiazda betlejemska - jaką wybrać?
  2. Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska, inaczej poinsecja, pochodzi z Meksyku. Oprócz żywej choinki jest ona jedną z najważniejszych roślin doniczkowych, zdobiących nasze wnętrza w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Klasyczna odmiana ma zielone liście i soczyście czerwone przykwiatki, które są główną ozdobą rośliny. Obrastają one dookoła niepozornych zółtawych lub jasnozielonych kwiatów właściwych, będących małymi kuleczkami. Coraz częściej spotykamy inne odmiany poinsecji - białe, kremowe, żółte lub różowe.

Gwiazda betlejemska - jaką wybrać?

Przy zakupie rośliny należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy ma zdrowe liście i warto zorientować się, czy nie przemarzła. Gdy liście są wiotkie, zwisające, czy żółkną, świadczy to o złym stanie rośliny, która prawdopodobnie była transportowana lub przechowywana w nieodpowiednich warukach. Takiej gwiazdy betlejemskiej nie kupujmy. Poinsecja to roślina, która bardzo nie lubi zimna i przeciągów. Przemarznięte rośliny trudno odratować, dlatego nie należy kupować gwiazdy betlejemskiej na targowisku, czy bazarze. Poszukajmy zdrowej rośliny w zaufanej kwiaciarni lub w dobrym sklepie ogrodniczym. Wybierzmy taką poinsecję, która ma jeszcze nierozwinięte kwiaty. 

Kupując gwiazdę betlejemską w mroźnym dzień, poprośmy o owinięcie rośliny w papier, który uchroni ją przed przemarznięciem. W domu odczekajmy chwilę zanim zdejmiemy papier, aby przyzwyczaić poinsecję do zmiany temperatury.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska nie jest wymagającą rośliną, jednak aby długo cieszyła nas swoim pięknem, musimy przestrzegać kilku zasad. Powinniśmy postawić ją w jasnym miejscu, ale niekoniecznie bezpośrednio nasłonecznionym. Najlepiej blisko okna, a jeśli nie mamy takiej możliwości i musimy postawić ją nieco dalej, na stole, czy komodzie, to warto zapewnić jej dostęp chociaż do sztucznego światła, np. postawmy ją w pobliżu lampy. Zbyt ciemne stanowisko dla poinsecji może spowodować, że zacznie gubić kolorowe liście.

Poinsecję należy podlewać regularnie i umiarkowanie, pilnując aby podłoże było zawsze wilgotne. Podlewajmy kwiat najlepiej co drugi dzień, kontrolując wilgotność podłoża. Nie przelewajmy rośliny,nadmiar wody z podstawki należy odlać. Zbyt obfite podlewanie może spowodować gnicie korzeni. Podlewajmy roślinę letnią wodą. Pamiętajmy, aby nie przesuszyć ziemi w doniczce, gdyż wtedy poinsecja zacznie tracić liście.

Najlepsza temperatura dla gwiazdy betlejemskiej, to ok. 18-22 stopni C. Roślina nie powinna stać w miejscu narażonym na przeciągi, jak również nie stawiajmy jej bezpośrednio przy kaloryferze, czy grzejniku. Nie trzymajmy poinsecji w chłodzie w oczekiwaniu na Święta, gdyż w temperaturze niższej niż 15°C przykwiatki gwiazdy betlejemskiej zaczynają tracić kolor.

Pamiętajmy, że po kilku tygodniach nawet najlepiej traktowana poinsecja zacznie gubić liście – przede wszystkim te kolorowe.

Uwaga! W łodydze gwiazdy betlejemskiej zawarty jest trujący sok, który po nacięciu, czy uszkodzeniu łodygi może wydostać się na zewnątrz. Może on wywołać reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry, dlatego do przycinania rosliny załóżmy ochronne rękawiczki. Przed kontaktem z poinsecja chrońmy przede wszystkim osoby uczulone i dzieci. Jeśli biały sok dostanie się do oczu, czy ust dziecka, należy je obficie przepłukać wodą.

Poinsecja jest bardzo szkodliwa także dla zwierząt. Jeśli więc nasz przyjaciel lubi podgryzać rośliny, postawmy gwiazdę betlejemską poza jego zasięgiem.

 

Image by chandlervid85 on Freepik
Udostępnij