Czw 21 Lis 2024

Jak pozbyć się mrówek faraona

Mrówki faraona (faraonki) to strapienie wielu mieszkań. Te maleńkie stworzonka sprawiają wiele problemów, a ich zwalczanie nie jest proste. Podpowiadamy jak pozbyć się mrówek faraona domowymi sposobami oraz specjalnymi środkami chemicznymi.

Jak pozbyć się mrówek faraona

Skąd biorą się mrówki faraonki w naszych mieszkaniach?

Zazwyczaj faronki pojawiają się jesienią i zimą kiedy temperatura na zewnątrz spada. Zadomowiają się  w miejscach ciepłych i wilgotnych, ale w poszukiwaniu pożywienia przemieszczają się po całym domu. Najczęściej poruszają się w większych grupach po kuchniach i spiżarniach, ale można je też spotkać w łaienkach. Mrówki faraona są bardzo małe, dlatego potrafią wejść w najmniejsze szczeliny. Pojawiają się w szafkach, na blatach kuchennych, na stole, pod blatem, pod listwami przypodłogowymi, wędrują także po rurach pionów kanalizacyjnych.  

Mrówki faraonki to szkodniki - niszczą jedzenie wygryzając w nim dziury i pozostawiając liczne zarazki. Nie pogardzą żadnym jedzeniem, choć szukają przede wszystkim produktów bogatych w białko i cukier. Można je znaleźć także w słodkich wypiekach, bakaliach, na wędlinie, czy mięsie. Również pozostawiona na wierzchu karma dla psa lub kota zainteresuje grasujące faraonki.

Wysłana z gniazda mrówka wyrusza w poszukiwaniu jedzenia - gdy je znajdzie, szybko wraca do gniazda, zaznaczając drogę dla swych współtowarzyszek feromonami. Wówczas  mrówki zaczynają wędrować wyznaczoną trasą, tworząc żywy łańcuch transportowy, przenoszący znaleziony pokarm do gniazda.

Nic nie jest w stanie powstrzymać faraonek przed dotarciem do poszukiwanego przez nie jedzenia. Nie pomaga zawijanie produktów w folię spożywczą, przechowywanie pieczywa, czy wypieków w chlebaku. Jedynie umieszczenie jedzenia w lodówce, zamrażarce, czy też w bardzo szczelnym pojemniku powstrzyma głodne stado.

Pozbycie sie mrówek faraonek jest bardzo trudne, ale konieczne, inaczej opanują całe nasze mieszkanie. Faronki są niezwykle trudne do wytępienia, szczególnie w budynkach wielorodzinnych (bloki, wieżowce). Wykazują się ogromnymi zdolnościami przystosowawczymi, co doskonale pomaga im opanować nowe dla siebie środowiska. Faraonki żyją w dużych koloniach, w których znajduje się wiele królowych. To pozwala im na szybkie powiększanie swojej liczebności. W przypadku nagłego zniszczenia gniazda, mrówki są w stanie przeżyć nawet bez królowej, pielęgnując zapłodnione jaja w taki sposób, aby wykluły się z nich nowe królowe. Dlatego strata królowej nie powoduje rozpadu całej kolonii. Te sprytne stworzenia zakładają też wiele gniazd, co pozwala im w przetrwaniu.

Jak zapobiegać pojawieniu się mrówek faraona

Mrówki pojawiają się i zadomowiają przede wszystkim tam, gdzie znajdą pożywienie. Należy więc zachować czystość i higienę w domu. Nie pozostawiajmy żywności na wierzchu, dotyczy to przede wszystkim słodkich owoców lub wypieków, ale też wszelkich resztek pokarmów, które spadły na podłogę, czy pozostały na blacie w kuchni. Takie wabiki powinny być do razu usunięte. 

Pojemniki, w których przechowujemy niektóre produkty stałe, takie jak płatki śniadaniowe, cukier, czy przyprawy muszą być bardzo szczelnie zamknięte.

Należy także wyszukać i  załatać wszelkie szpary i szczeliny, którymi mogą przemieszczać się faraonki. Zwróćmy uwagę na pęknięcia w ścianach, szczeliny przy oknach, wokół rur centralnego ogrzewania, pionów kanalizacyjnych, czy na kratki wentylacyjne. Takie miejsca należy zagipsować, zamurować, czy zakleić silikonem. Z kolei  miejsca, których uszczelnić nie można, należy spryskać preparatem odstraszającym mrówki.

Jak pozbyć się mrówek faraonek

Aby skutecznie pozbyć sie niechcianych gości, w walkę z intruzami powinni zaangażować się wszyscy mieszkańcy domu. Do naturalnych domowych metod zwalczania mrówek faraona należą:

  • posypywanie ścieżek mrówek cynamonem, solą lub pieprzem
  • spryskanie ścieżek sokiem z cytryny, roztworem wody i drożdży
  • przecieranie blatów octem
  • ustawianie przy niezabezpieczonej żywności świeżych ziół - mięty, lawendy, bazylii
  • zalanie gniazda wrzątkiem

Takie domowe sposoby mogą jednak nie wystarczyć w walce z mrówkami. Owady w końcu ominą przeszkodę, tworząc nową trasę.

Skuteczniejszym sposobem na walkę z faraonkami jest zamontowanie w pobliżu ich tras specjalnych plastikowych pojemników, wypełnionych zatrutym pokarmem  (można je kupić w specjalistycznych sklepach lub w internecie). Skażony pokarm zanoszone jest do gniazda i zostaje spożyte między innymi przez królowe, które tracą zdolność do rozmnażania. Pamiętajmy jednak, aby pojemniki zabezpieczyć przed dziećmi.

Do walki z faraonkami stosuje sie również specjalne spraye, granulki, czy żele. Tymi specyfikami należy spryskać, posypać, czy posmarować gniazda  i ścieżki po których chodzą owady. Przy zastosowaniu tych preparatów w mieszkaniach należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na ich łatwą dostępność dla ludzi czy zwierząt.

Można także skorzystać z pomocy specjalistów, firma DDD zajmująca się dezynsekcją skutecznie odkazi pomieszczenia i pozbędzie się mrówek.

Photo by Jimmy Chan: https://www.pexels.com/photo/colony-of-pharaoh-ants-creating-nest-between-tree-trunks-3790395/
Udostępnij