Alain Delon urodził się 8 listopada 1935 roku w Sceaux we Francji. Jako dziecko miał spore problemy w szkole, wyrzucano go z kilku szkół. Kiedy miał 17 lat wstąpił do marynarki wojennej i jako osiemnastolatek walczył podczas I wojny indochińskiej. Służbę zakończył w 1956 roku i zamieszkał w Marsylii. Tam poznał aktora Jean-Claude’a Brialy, wówczas w 1957 roku po raz pierwszy pojechał na festiwal filmowy do Cannes. To zmieniło jego życie, w Cannes od razu dostał propozycję zagrania roli drugoplanowej. Zadebiutował w filmie "Kiedy kobieta jest w coś zamieszana" w 1957 roku. Potem pojawiały sie kolejne propozycje.
Alain Delon był jedną z największych gwiazd francuskiego i światowego kina ubiegłego wieku. Ze względu na swoją aparycję przez wiele lat był uznawany za symbol męskiego francuskiego seksapilu.
Che gioia vivere (1961) - Alain Delon, Barbara Lass
kinorium.com, Public domain, via Wikimedia Commons
Najważniejsze kreacje aktorskie Alaina Delona, to role w filmach: "Basen" Jacquesa Deraya (1969), "W pełnym słońcu" Rene Clementa (1960), "Samuraj" (1967), "W kręgu zła" Jeana-Pierre’a Melville’a (1970), "Pan Klein" Josepha Loseya (1977), "Nasza historia" Bertranda Bliera (1875), "Za skórę gliny" (1981) i "Uderzenie" (1983). Te dwie ostatnie produkcje sam wyreżyserował. Jednak największą sławę przyniosły mu role w filmach: "Rocco i jego bracia" z roku 1960 oraz "Lampart" Viscontiego z 1963 roku.
Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, m.in. Luchino Visconti, Michelangelo Antonioni czy Jean-Luc Godard. Kreował głównie postacie samotnych gangsterów i policjantów.
Aktor w 2019 roku na 72. Festiwalu w Cannes otrzymał honorową Złotą Palmę za całokształt pracy. Alain Delon miał własną markę produkującą meble, odzież, perfumy oraz papierosy.
Alain Delon - choroba
Aktor od paru lat miał poważne problemy zdrowotne. W 2019 roku przeszedł udar mózgu, po którym wycofał się z życia publicznego. Miał problemy z wysławianiem się i z poruszaniem. Wielokrotnie mówił, że rozważa eutanazję.
zdjęcie głowne: Reporters Associati & Archivi\Mondadori, Public domain, via Wikimedia Commons