Janusz Majewski urodził się 5 sierpnia 1931 we Lwowie. Po maturze chciał zdawać do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, gdyż fascynował się fotografią. Jednak pod wpływem rodziców rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Po ukończeniu studiów zapisał się jednak na Wydział Operatorski łódzkiej Filmówki, a po ukończeniu tego kierunku studiował jeszcze na Wydziale Reżyserii. Po zakończeniu edukacji w Szkole Filmowej w Łodzi rozpoczął pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych.
Pierwszy film fabularny zrealizowany przez Janusza Majewskiego, to Awatar, czyli zamiana dusz z 1964 roku. A wcześniej powstał pierwszy film krótkometrażowy Szpital, w którym wystąpili Kalina Jędrusik i Wiesław Michnikowski. Duże uznanie przyniósł mu pełnomatrażowy film fabularny Sublokator z roku 1966 z Janem Machulskim, który został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim nagrodą FIPRESCI, otrzymał także trzy wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie.
Janusz Majewski przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, potem Honorowym Prezesem Stowarzyszenia. Był także wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Za całokształt twórczości otrzymał w 2016 roku Nagrodę Specjalną Platynowe Lwy na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Był tez Laureatem Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za Osiągnięcia Życia.
Janusz Majewski zrealizował wiele znanych produkcji, m.in. Zaklęte rewiry, Zazdrość i medycyna, komedię przygodową CK Dezerterzy z Markiem Kondratem, jej kontynuację Złoto dezerterów, historyczny serial Królowa Bona z Aleksandrą Śląską, Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny z Anna Dymną, Czarny mercedes.
Ja Fryta from Strzegom, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons