Maria Dłużewska urodziła się 26 września 1951 w Kielcach. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i początkowo pracowała jako aktorka. Grała m.in. w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, w Teatrze Polskim w Szczecinie, w Teatrze Dramatycznym w Gdyni i w Teatrze Popularnym w Warszawie.
W latach osiemdziesiątych była członkiem NSZZ "Solidarność". Współorganizowała Msze za Ojczyznę i Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, kolportowała też podziemne wydawnictwa. Była redaktorem i autorką tekstów Radia Solidarność, działała także w Solidarności Walczącej, była dziennikarką "Tygodnika Solidarność".
W latach dziewięćdziesiątych zaczęła tworzyć filmy dokumentalne. Po 2010 roku pisała książki o katastrofie smoleńskiej, a także tworzyła filmy o tej tematyce, m.in. Mgła, Pogarda, Córka, Testament, Polacy oraz Dama.
Maria Dłużewska dwukrotnie była laureatką Głównej Nagrody Wolności Słowa, przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, otrzymała też nagrodę MKiDN w kategorii "Film" od ministra kultury Piotra Glińskiego. Otrzymała także Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Obraz" - za twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o polskim dziedzictwie.
Maria Dłużewska zmarła po długiej chorobie.
CC BY 4.00 Radio Adams Chicago