Maria Nurowska urodziła się 3 marca 1944 w Okółku na Suwalszczyźnie. Była absolwentką filologii polskiej i słowiańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w roku 1974 na łamach tygodnika Literatura. Była członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Maria Nurowska swoje książki kierowała przede wszystkim do kobiet. W swojej twórczości doskonale mieszała powieść psychologiczną z elementami powieści obyczajowej i społeczno-politycznej z romansem. Jej bohaterki, to kobiety nieprzeciętne, namiętne, a ich partnerzy często uwikłani w politykę, w ideę, złamani ciśnieniem historii. Często umieszczała akcję w określonej rzeczywistości historycznej, np. okres drugiej wojny światowej lub we współczesności.
Była wnuczką arystokraty, właściciela pałacu w Homlu, córką legionisty i żołnierki AK, późniejszej żarliwą komunistką i przede wszystkim niezwykłą kobietą.
O swoim pisarstwie Maria Nurowska mówiła: Zawsze chcę sprzedać to, co przeżywam, na tym polega mój zawód. Myślę, że nie powinno to być zarzutem. Przecież literatura jest sprzedawaniem siebie, swojego doświadczenia.Twórczość Marii Nurowskiej jest znana i ceniona na całym świecie. Jej ksiązki zostały przetłumaczone na blisko 20 języków. W jej dorobku znajdziemy utwory, takie jak:
- Moje życie z Marlonem Brando,
- Hiszpańskie oczy,
- Rosyjski kochanek,
- Tango dla trojga,
- Księżyc nad Zakopanem,
- cykl - Imię twoje..., Powrót do Lwowa, Dwie miłości,
- Listy miłości,
- Gry małżeńskie,
- Sprawa Niny S.,
- Miłośnica
- Dom na krawędzi",
- Wariatka z Komańczy
- Wybór Anny
- Miłość rano, miłość wieczorem
Maria Nurowska zmarła po długiej chorobie.
Image by wirestock on Freepik