Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 roku w Małkini Górnej. Studiował chemię na Politechnice Warszawskiej, przetwórstwo na SGGW oraz aktorstwo na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, jednak żadnego z kierunków nie ukończył. W roku 1964 zdał w Warszawie eksternistyczny egzamin aktorski.
Pracował w Zakładach Przemysłu Cukierniczego w Warszawie, był szatniarzem i bramkarzem w klubie "Stodoła", tam też później występował w kabarecie. Pisał swoje pierwsze teksty satyryczne i nawiązał współpracę z warszawskim Studenckim Teatrem Satyryków, w którym działał jako autor skeczy, aktor i reżyser oraz dyrektor. Współtworzył także teksty i był aktorem w kabaretach Owca, Dudek, Lopek i Wagabunda.
Największą popularność przyniosły my role w kultowych filmach - Rejs Marka Piwowskiego, gdzie wcielił się pasażera bez biletu, mylnie uznanego za kaowca oraz Miś, Rozmowy kontrolowane i Ryś, w których wcielił się w postać Ryszarda Ochódzkiego.
Był związany z warszawskim Teatrem Rampa i Teatrem Powszechnym, gdzie pracował jako reżyser teatralny oraz był dyrektorem Teatru Dramatycznego w Elblągu. Grał także w wielu innych teatrach, m.in. Teatrze Polonia i Och-Teatrze.
Pisał felietony do tygodnika "Wprost",dziennika "Rzeczpospolita" oraz do "Polityki". Prowadził też autorski kanał w serwisie YouTube.
Otrzymał wiele nagród, m.in. w roku w 1992 za najlepszy scenariusz do filmu Rozmowy kontrolowane na Festiwali Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w roku 1998 Nagrodę Kisiela dla najlepszego publicysty, nagrodę telewizyjnego Pegaza "za poczucie humoru i przenikliwość umysłu" w roku 2002 oraz tytuł Mistrza Mowy Polskiej w roku 2010.
Stanisław Tym - choroba
Artysta przez ostatnie lata zmagał się z nowotworem żołądka. W ostatnim czasie rzadko pojawiał się publicznie.
Marcin Gierasimowicz, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons