Czw 21 Lis 2024

Recepta przez internet - jest to możliwe

Kompletnie zapomniałam o recepcie. Od lat biorę leki na nadciśnienie i byłam przekonana, że mam je jeszcze w domu. Niestety. I to był powód, dla którego po raz pierwszy skorzystałam z wizyty lekarskiej online. Recepta przez internet uchroniła mnie od poważnych konsekwencji mojego roztargnienia - mówi pacjentka od wielu lat lecząca się kardiologicznie. Zatem czy rzeczywiście recepty przez internet wydawane podczas teleporady mogą stanowić skuteczne rozwiązanie problemu dla pacjentów, którzy systematycznie przyjmują leki?

Recepta przez internet - jest to możliwe

Recepta przez internet - pacjenci jej zaufali

Recepta przez internet jest coraz popularniejszą forma realizacji zaleceń medycznych. Pacjenci z różnych powodów decydują się na odbycie konsultacji lekarskich online, w wyniku których lekarz zaleca przyjęcie odpowiednich środków farmakologicznych.

- Nie jestem wprawnym użytkownikiem internetu i platform medycznych. W rejestracji na platformie medycznej pomogła mi córka. Wypełniłyśmy krótką ankietę i wskazałyśmy specjalizację lekarza, którego poszukiwałyśmy. Nie ukrywam, że pierwsza rozmowa z lekarzem specjalistą była dla mnie nieco stresująca. Wcześniej przygotowałam leki, które stale przyjmuję, zmierzyłam ciśnienie i zapisałam wynik, przygotowałam również zdjęcie moich ostatnich wyników krwi i przesłałam je za pomocą platformy lekarzowi. Najbardziej zależało mi na recepcie z konkretnym lekiem, który przyjmuje już stale od wielu lat. Mój kardiolog przebywał na urlopie, nie miałam możliwości skorzystania z pomocy lekarza rodzinnego. Pozostała mi tylko wizyta online, z której skorzystałam i jak się okazało, uzyskałam szybką i fachową pomoc - mówi Irena Bargiel, pacjentka od wielu lat lecząca się kardiologicznie.

W tym przypadku roztargnienie i brak możliwości kontaktu z lekarzem kardiologiem w jego gabinecie przekonały pacjentkę do wizyty online. Powodów, dla których pacjenci wybierają teleporady, jest jednak zdecydowanie więcej: oszczędność czasu i szybki kontakt z lekarzem, możliwość swobodnego wyboru dnia i godziny konsultacji, różnorodność oferowanych specjalizacji medycznych na platformach medycznych, takich jak haloDoctor, pełna gama usług medycznych oferowanych podczas teleporady od recepty przez internet po ezwolnienie.

Erecepty - nie ma powodu, żeby się ich obawiać

Recepty wydawane przez internet początkowo nie cieszyły się zaufaniem pacjentów. Wyraźna zmiana nastąpiła w styczniu 2020 roku, kiedy lekarze zobowiązani zostali prawem do wystawiania elektronicznych recept. Ich powszechność i użyteczność wyeksponowała również pandemia, która skutecznie ograniczyła kontakty pacjentów z lekarzami specjalistami w gabinetach lekarskich. A przecież chcieliśmy być zdrowi! Pacjenci przenieśli się zatem do internetu. Jak podaje CBOS, w czasie pandemii około 62% Polaków skorzystało z teleporad, wtedy też chorzy mogli uzyskać dostęp do recepty przez internet.

W jaki sposób uzyskamy receptę przez internet?

W czasie teleporady to lekarz decyduje o przepisaniu leku pacjentowi. Robi to na podstawie szczegółowego wywiadu medycznego, rozmowy i ewentualnej analizy przesłanych wyników badań. Do pacjenta recepta trafia SMS-em jako czterocyfrowy kod, bądź e-mailem jako dokument .pdf. Informacja o wystawionej recepcie przez internet i przepisanych lekach podczas teleporady trafia również na Internetowe Konto Pacjenta. To ważne, bo właśnie tam osoba zażywająca leki może podejrzeć ich dawkowanie i czas trwania kuracji. To spore udogodnienie dla pacjentów, z którego ci chętnie korzystają. Żeby zrealizować receptę wystawioną przez internet, udajemy się do apteki podajemy farmaceucie kod recepty i nasz PESEL bądź w smartfonie pokazujemy ereceptę, farmaceuta skanuje kod i wydaje nam leki. Tak recepty wystawione przez internet działają w praktyce.

Image by Freepik
Udostępnij