Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 w Katowicach. Był synem aktorów i śpiewaków operowych - Januarego Krawczyka i Lucyny z domu Drapały. Kiedy Krzysztof miał rok, rodzina przeprowadziła się do Białegostoku, gdzie ojciec Krzysztofa podjął pracę w miejscowym teatrze. Po dwóch latach Krawczykowie przeprowadzili się ponownie - tym razem do Poznania. Tam ojciec Krzysztofa rozpoczął pracę w Teatrze Polskim. Mając 7 lat, Krzysztof rozpoczął swoją muzyczną edukację w Podstawowej Szkole Muzycznej nr 1 im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu. Po 3 latach przeniósł się z rodziną do Łodzi, gdzie ojciec podjął pracę jako baryton w Teatrze Muzycznym, a matka – jako śpiewaczka operowa. W Łodzi Krzysztof kontynuował naukę w Podstawowej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego. Potem w liceum tej szkoły uczył się śpiewu, a na gitarze nauczył się grać samodzielnie.
Krzysztof Krawczyk, to jeden z najpopularniejszych polskich wykonawców, obdarzony wyjątkowym, głęgokim barytonowym głosem. Swoją karierę muzyczną zaczynał jako wokalista zespołu Trubadurzy. Zespół powstał podczas wakacji w Mielnie, stworzyli go wraz z Krzysztofem - Marian Lichtman, Sławomir Kowalewski i Jerzy Krzemiński. Znakiem rozpoznawczym zespołu były charakterystyczne stroje. Trubadurzy byli, obok Czerwonych Gitar, jednym z najbardziej popularnych polskich zespołów bigbitowych, łączących elementy rocka z polską muzyką ludową. Ich przeboje to m.in. Kasia, Znamy się tylko z widzenia, Krajobrazy, Byłaś tu, Kim jesteś, Ej, Sobótka, Sobótka, Cóż wiemy o miłości czy Przyjedź mamo na przysięgę. Występowali na wielu festiwalach w Polsce - w Kołobrzegu, Opolu, Sopocie i Zielonej Górze. Koncertowali także w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Mongolii.
Od 1973 roku Krzysztof Krawczyk rozpoczął karierę solową, nagrał pierwszą solową płytę – Byłaś mi nadzieją. Po roku nawiązał współpracę menedżerską z Andrzejem Kosmalą, z którym pracował do końca. Krzysztof Krawczyk wylansował wiele przebojów, m.in. Parostatek, Rysunek na szkle, Byle było tak, Pamiętam Ciebie z tamtych lat, To co dał nam świat i wiele innych, a także te zaśpiewane w duetach, Mój przyjacielu - duet z Goranem Bregoviciem, Bo jesteś ty i Trudno tak - duet z Edytą Bartosiewicz, Przytul mnie życie - duet z Andrzejem Piasecznym, czy Bezsenni z Kasią Nosowską.
Bardzo dużo koncertował, zarówno w Polsce, Europie, jak i na świecie, m.in. w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Grecji, Belgii, Holandii, Austrii, Irlandii, Australii, na Alasce, Jamajce i Kubie. Otrzymał też wiele nagród i wyróżnień, np. w roku 1975 otrzymał tytuł Piosenkarza Roku w plebiscycie Klubów Publicystów Estradowych.
W 1976 Krzysztof Krawczyk na chwilę wrócił do Trubadurów, i nagrał z nimi płytę Znowu razem, która zyskała status złotej płyty. Zespół odbył także trasę koncertową po Polsce, po której Krawczyk ostatecznie odszedł z grupy.
W latach 80-tych Krzysztof Krawczyk wyjechał na tournée dla Polonii w Stanach Zjednoczonych, gdzie pozostał na emigracji przez 6 lat. W Ameryce koncertował m.in. po klubach w Chicago, Las Vegas i Indianapolis, głównie były to imprezy polonijne. Aby zarobić na utrzymanie dorabiał, pracując m.in. jako taksówkarz, barman, czy robotnik fizyczny.
Po powrocie do kraju nagrywał kolejne przeboje, takie jak Dziewczyny, które mam na myśli, Dobry stary rock, Wstaje nowy dzień, Nie przesadza się starych drzew, Za tobą pójdę jak na bal, Pokochaj moje marzenia, Ostatni raz zatańczysz ze mną.
W 1990 roku Krzysztof Krawczyk po raz drugi wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Po 4 latach wrócił do kraju, aby promować swoją płytę. W Polsce zapraszano go do telewizyjnych audycji i emitowano jego koncerty. Wystapił m.in. z benefisem wyemitowanym przez TVP2 30 lat minęło... Krzysztof Krawczyk i jego goście. Po roku Krzysztof Krawczyk powrócił do Polski na stałe. Nagrywał muzykę dance (italo disco), country, rock and roll, ballady, muzykę taneczną i religijną, aż po piosenki dla dzieci.
Krzysztof Krawczyk był artystą wszechstronnym, śpiewał i nagrywał płyty z bardzo różnorodną muzyką, inspirując się najróżniejszymi gatunkami muzycznymi - od popu przez swing, soul, rhythm & blues, jazz, rock and roll, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne, dance, folk, funky, reggae, aż po muzykę cygańską i biesiadną. Jego piosenki były niezwykle popularne zarówno w radiu, jak i telewizji.
Krzysztof Krawczyk nazywany był królem polskiej sceny muzycznej. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej estrady. Nagrał kilkaset albumów.
Artysta zmarł 5 kwietnia 2021 z powodu koronawirusa w czasie trwającej pandemii, cierpiał na choroby współistniejące. Trafił do szpitala początkowo w bardzo złym stanie, jednak po tygodniu jego stan stopniowo zaczął się poprawiać. W sobotę przed samymi świętami Wielkanocnymi wyszedł do domu, informując fanów, że czuje się lepiej. Niestety w Poniedziałek Wielkanocny zmarł. Pomimo obostrzeń na pogrzebie wokalisty obecne były tłumy fanów.
Image by wirestock on Freepik