Pt 22 Lis 2024

Senioralne Wyprawy Odkrywców - konferencja dla seniorów

W dniach 15-16 grudnia w Krakowie odbyła się ogólnopolska konferencja "Senioralne Wyprawy Odkrywców", która była podsumowaniem realizowanego w bieżącym roku projektu o tym samym tytule. Projekt, w którym uczestniczyli seniorzy w wieku 60+ z 13 gmin w 8 województwach, realizuje Fundacja Mapa Pasji. Portal poradnikseniora.pl objął konferencję patronatem medialnym, oto relacja z wydarzenia.

Senioralne Wyprawy Odkrywców - konferencja dla seniorów

Konferencja Senioralne Wyprawy Odkrywców miała na celu zaprezentowanie potencjału questów, czyli nowoczesnego sposobu na odkrywanie i promocję małej ojczyzny. Każde miejsce w Polsce ma do opowiedzenia swoją unikalną historię. Może ona dotyczyć wydarzeń sprzed wieków, jak i sprzed kilkunastu lat. Zaangażowane w nią mogą być osoby rozpoznawalne przez wszystkich, bądź też mocno zakorzenione wyłącznie w danej małej ojczyźnie. Scenariusze są różne, ale kluczowe wyzwanie pozostaje to samo - jak w interesujący, atrakcyjny oraz merytoryczny sposób promować lokalne historie? 

Fundacja Mapa Pasji od lat tworzy questy - samoobsługowe gry terenowe. Aby wziąć w nich udział wystarczy aplikacja na smartfona lub wydrukowana z internetu ulotka. I już można ruszać w samodzielne odkrywanie wybranego miejsca. Należy przejść trasę wytyczoną przez autorów gry, urozmaiconą rymowanymi zagadkami. Rozwiązanie każdej z nich wzbogaca naszą wiedzę o lokalnej historii i prowadzi do skarbu, czyli pamiątkowej pieczęci. Fundacja Mapa Pasji przygotowała już setki darmowych questów. Wszystkie one powstawały w ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami - aktywistami, lokalnymi patriotami czy samorządowcami. Można je znaleźć na stronie questy.org.pl.

Konferencja Senioralne Wyprawy Odkrywców była poświęcona właśnie questom, ich potencjałowi, metodom ich tworzenia oraz płynącym z nich pożytkom. Seniorzy z 10 miejscowości zaprezentowali, czego nauczyli się i co osiągnęli w trakcie trwania projektu, w tym:

  • wizyt studyjnych dotyczących tworzenia oferty turystyczno-edukacyjnej w swojej miejscowości,
  • procesu tworzenia na swoim terenie questów promujących miejscowość, angażujących i integrujących lokalną społeczność, nie tylko seniorów.

W dwudniowej konferecji wzięły udział osoby powyżej 60 roku życia, które angażują się w los swojej lokalnej społeczności i które chcą włączyć się w promocję małych ojczyzn. Uczestnicy przyjechali do Krakowa z całej Polski. W ciągu dwóch dni organizatorzy przybliżyli gościom ideę questów, jako metody aktywizacji seniorów i promocji regionów. Ponadto osoby biorące udział w konferencji miały możliwość pierwszego dnia poznać questy w praktyce, gdyż specjaliści z Fundacji Mapa Pasji przygotowali na tę okoliczność specjalny quest pt. Zimowy spacer po magicznym Krakowie

Seniorzy wzięli także udział w warsztatach tematycznych prowadzonych przez zespół Fundacji Mapa Pasji:

  • Questy mobilne - jak korzystać z aplikacji questowej na smartfony i konta na portalu www.questy.org.pl
  • Questy jako metoda promocji miejsca - inspiracje
  • Jak pozyskac fundusze na quest w swojej miejscowości?

Pierwszy dzień konferencji zakończył przegląd artystyczny w wykonaniu uczestników wydarzenia.

Seniorzy zaprezentowali swoje pasje - śpiewali piosenki (Pani Teresa Libera), recytowali wiersze (Pani Krystyna Gamrat, Pani Nina Dragosz), prezentowali zdjęcia (Pani Ewa Gwlik i Pani Grażyna Bialik) i filmy (Pan Tomasz Szczotka).

Pani Krystyna Perczak przedstawiła film o działalności seniorskiej grupy tanecznej "Yoł Yoł Seniorzy" z Łodzi, która tańczy hip hop.

Drugiego dnia konferencji w ramach Otwartej Przestrzeni, zorganizowane zostały stoliki dyskusyjne i mini warsztaty, w trakcie których chętni seniorzy prezentowali swoje umiejętności, m.in.:

  • pokaz rękodzieła - koronka klockowa w wykonaniu Pani Marii Sikorskiej, 

  • warsztaty tworzenia makramy, ręcznego haftu na kanwie w wykonaniu Pani Teresy Wykroty oraz Pani Zofii Soboń,

  • stolik dyskusyjny pod hasłem "turystyka senioralna" - prowadzenie Pan Jerzy Kwaczyński,
  • stolik dyskusyjny - właściwości prozdrowotne ziół i degustacja - prowadzenie Pani Bożena Ledwoń i Pani Matylda Nier-Kuder,

  • stolik dyskusyjny - cele i sposoby integracji seniorek w ramach społecznego ruchu Imienniczek - prowadzenie Krystyna Leśniak-Moczuk,

  • krótkie filmy z podróży - nagrywanie/montaż/publikacja - prowadzenie Pan Marian Hordejuk.

Na koniec odbyła się dyskusja o potrzebach seniorów i pomysłach na realizację nowych projektów.

 

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021–2025, Edycja 2022.

zdjęcia: redakcja

Udostępnij