Wt 23 Kwi 2024

Buraki - właściwości, przeciwskazania

Burak czerwony ze względu na swój smak, to warzywo powszechnie wykorzystywane w kuchni. Jego bogaty skład odżywczy sprawia, że nie powinno zabraknąć go w codziennej diecie. Jakie właściwości ma burak? Czego może dostarczyć do naszego organizmu? Jakie są przeciwskazania dla spożywania buraków?

Buraki - właściwości, przeciwskazania


Właściwości buraka

Burak czerwony może nie jest bogatym źródłem witamin (zawiera witaminy z grupy B, w tym przede wszystkim witaminę B9, czyli kwas foliowy oraz witaminy A, C, E i K), posiada jednak sporo składników mineralnych takich jak: żelazo, magnez, potas, wapń, fosfor, miedź, chlor, fluor, cynk. Buraki zawiarają także błonnik pokarmowy oraz przeciwutleniacze.

Z buraka czerwonego, zwanego inaczej ćwikłowym, najczęściej przygotowujemy czerwony barszcz lub gotowane tarte buraczki do obiadu. Nie wszyscy mamy świadomość jak cenne dla naszego zdrowia jest to warzywo. Doskonały dla naszego organizmu jest np. sok z czerwonych buraków, który posiada najwięcej składników odżywczych. Jakie właściwości ma ten czerwony napój? 

  • wzmacnia odporność organizmu, 
  • chroni przed infekcjami, 
  • zapobiega wystąpieniu nowotworów, 
  • przyspiesza regenerację skóry,
  • działa przeciwstarzeniowo,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • stymuluje pracę układu krwionośnego,
  • przeciwdziała zwapnieniom naczyń krwionośnych,
  • dostarcza energii i zwiększa siłę mięśni,
  • poprawia pamięć,
  • pomaga w walce z depresją.

Działanie przeciwnowotworowe czerwonych buraków, to zasługa zawartej w nich betaniny, która nie tylko nadaje im piekny kolor zbliżony do czerwonego wina, ale jest antyutleniaczem chroniącym przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Powoduje to, że buraki należą do warzyw najskuteczniej zwalczających raka. Wg naukowców picie 2 szklanek soku z surowych buraków dziennie, poprawia stan chorych na raka przewodu pokarmowego lub pęcherza. Ponadto stwierdzono, że buraki wspomagają organizm po chemioterapii.

Jedzenie czerwonych buraków jest szczególnie polecane w przypadku anemii oraz niedokrwistości. Burak nie jest bogatym źródłem żelaza, jednak jest doskonałym środkiem krwiotwórczym, wspomagającym regenerację czerwonych krwinek. Buraki zawierają też cenne przeciwutleniacze oraz stymulują wzrost poziomu czerwonych krwinek, co może być wykorzystane leczniczo w przypadku białaczki. Buraki wykazują też dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, w tym na pracę jelit, żołądka ale także skutecznie zwalczają zgagę. Codzienne spożywanie buraków wzmacnia kości, zęby, a także wspomaga funkcjonowanie mózgu.

Buraki są niskokaloryczne, więc z powodzeniem mogą je jeść osoby dbające o linię. Hamują apetyt, przyspieszają przemianę materii oraz wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej. Sprzyjają też skutecznej detoksykacji organizmu. Wspierają funkcje wątroby, nerek oraz jelit. Buraki oczyszczaja krew oraz pozbywają się kwasu moczowego z organizmu.

Buraki bardzo polecane są kobietom w ciąży, gdyż zawierają w swoim składzie dużo kwasu foliowego, niezbędnego zwłaszcza na początku ciąży. Spożywać je powinny także kobiety w okresie menopauzy, ponieważ doskonale łagodzą jej przykre objawy, takie jak uderzenia gorąca, uporczywe migreny, zmiany nastrojów czy skoki ciśnienia. Jedzenie buraków poprawia nastrój, działają one uspokajająco oraz wyciszająco.

Jak jeść buraki - surowe, gotowane czy pieczone

Aby burak dostarczał organizmowi najwięcej cennych właściwości, najlepiej jeść go na surowo, na przykład w postaci surówki czy poprzez wypijanie jednej szklanki soku z buraków dziennie. Stwierdzono bowiem, że gotowane buraki tracą większość składników odżywczych. Doskonale smakują również buraki pieczone, a podlegając takiej obróbce nie tracą swoich wartości. Najlepiej jest upiec buraka razem ze skórką, którą należy tuż przed zjedzeniem zdjąć.

Przepis na sok z buraka

Do przygotowanie soku z buraków potrzebujemy kilku sztuk surowych buraków. Buraki należy obrać, pokroić na mniejsze kawałki i wrzucić do wyciskarki wolnoobrotowej lub sokowirówki. Wyciśnięty sok najlepiej włożyć na 20-30 minut do lodówki, po tym czasie można go wypić.

Smak buraka jest dość ziemisty, warto zatem przygotowując sok dodać inne składniki dla wzbogacenia walorów smakowych. Buraka możemy łączyć z jabłkiem, marchwią lub pomarańczą. wyciskając sok z buraka możemy dodać także odrobinę natki pietruszki, miętę lub cytrynę.

Buraki - przeciwskazania

Nie wszystkim zalecane jest spożywanie tych warzyw ze względu na ich wysoki indeks glikemiczny (IG - 64). Powoduje on szybki wzrost poziomu cukru we krwi, dlatego czerwonych buraków powinny unikać osoby chore na cukrzycę.

Ponadto zawarte w burakach szczawiany sprawiają, że picie soku z buraka nie jest wskazane dla cierpiących na reumatyzmkamicę nerkową oraz dnę moczanową. 

Osoby o niskim ciśnieniu też nie powinny często sięgać po sok z buraka, gdyż spożywanie go przez dłuższy czas może powodować niedociśnienie.

 

Image by jcomp on Freepik

Udostępnij