Spis treści:
Choinka żywa, czy sztuczna?
Wielu z nas decyduje się na zakup sztucznej choinki. Jest to przede wszystkim wydatek praktyczny i zwykle jednorazowy na kilka lat. Obecnie sztuczne drzewka niewiele odbiegają wyglądem od żywych choinek. Mają soczyście zielone i gęste igliwie, niektóre pokryte są sztucznym śniegiem lub ozdobione szyszkami. Jakie zalety posiada sztuczna choinka? Nie usycha, nie gubi igieł, co jest niezwykle ważne przy sprzątaniu, jest łatwa w przechowywaniu i wygodna w pielęgnacji.
Jednak część z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez żywej choinki. Taka choinka wprowadza niezwykły, świąteczny klimat. Niewątpliwą zaletą naturalnego drzewka jest niepowtarzalny, leśny zapach, który unosi się w mieszkaniu. Dlatego też decydujemy się na kupno żywego świerku, sosny, czy jodły, choć co roku musimy wydać na drzewko minimum kilkadziesiąt złotych.
Żywa choinka - jaki gatunek wybrać?
Decydując się na żywą choinkę, musimy pamiętać, że już sam gatunek drzewka świadczy o jego trwałości w warunkach domowych. Wśród ciętych choinek dostępnych na rynku możemy wymienić:
- świerk polski - drzewko o stożkowej koronie i pięknym żywicznym zapachu. Świerk ma giętkie gałęzie i krótkie ciemnozielone, kłujące igły, które szybko schną i opadają.
- świerk kłujący srebrny - drzewko o stożkowej koronie i sztywnych gałęziach. Ma krótkie, kłujące igły o kolorach od sinozielonego po srebrzysty.
- sosnę - drzewko o oryginalnym kształcie. Sosna ma bardzo długie, cienkie igły (4-8 cm) i co ważne - niezbyt kłujące. Jej sztywne gałązki są skierowane w dół. Drzewko ma naprawdę piękny i intensywny zapach.
- jodłę kaukaską - bujne drzewko o stożkowej, regularnej koronie i sztywnych, gęstych gałęziach. Mają jasne, niekłujące igły, które długo utrzymują się na gałązkach i nie opadają lecz usychają, co stanowi jej niewątpliwą zaletę. W sprzyjających warunkach jodła może dekorować mieszkanie nawet przez 2 miesiące.
- jodłę Frasera - drzewko o stożkowej regularnej koronie i ciemno zielonych, błyszczących igłach, które długo się utrzymują. Charakteryzuje ją bardzo przyjemny zapach.
Jeśli chodzi o zapach choinki, to sosna i jodła zaczynają pachnieć, gdy poruszymy ich gałązkami. Z kolei świerk, nawet gdy go nie dotykamy, intensywnie pachnie żywicą.
Którą zatem choinkę wybrać? Kupując żywe drzewko musimy wiedzieć, że drzewka najpopularniejszego świerku pospolitego są najmniej trwałe i zazwyczaj dość szybko gubią igły. Dlatego warto kupić nieco droższy świerk srebrny. Jodła jest nieco bardziej trwała, a najtrwalsza powinna być sosna. Jednak zdarza się, że to jodła wytrzymuje w mieszkaniu ponad 1,5 miesiąca.
Jak pielęgnować żywą choinkę?
Jeśli zdecydujemy się na zakup żywej choinki, warto wiedzieć, który gatunek wybrać i co zrobić aby choinka dłużej stała i nie gubiła igieł. Aby drzewko jak najdłużej cieszyło nas swoim wyglądem, zwróćmy uwagę na kilka kwestii w momencie zakupu.
Najlepiej nabyć ją w sprawdzonym miejscu. Kupując choinkę, wybierzmy przede wszystkim świeże drzewko. Gdy kupujemy ciętą choinkę, bez korzeni, musimy sprawdzić, jak wygląda odcięta część pnia. Jeżeli jest jasna i ma kropelki żywicy, to znaczy, że drzewko jest świeżo ścięte. Panadto sprawdźmy, czy igły są lśniące i mają soczysty zielony kolor, czy są mocno przytwierdzone do gałązek, a gałązki czy są giętkie i elastyczne.
Żywe drzewka wymagają aklimatyzacji do warunków domowych. Po przyniesieniu choinki do domu należy ją zahartować i najlepiej umieścić na 2-3 dni w temperaturze ok. 10 st. C, może to być piwnica, albo balkon, a dopiero potem przenieść ją do właściwego pokoju. Tak przygotowane drzewko odwdzięczy się nam zdrowym kolorem igieł i pięknym zapachem.
Stawiając choinkę w domu, pamiętajmy, aby ustawić ją z dala od grzejnika lub kominka. W przeciwnym wypadku drzewko szybko wyschnie i zgubi igły. W pokoju, w którym stoi choinka, temperatura nie powinna przekraczać 20 st. C. Cięte drzewka należy wstawić do specjalnego stojaka, który wypełniamy wodą. Musimy pamiętać, aby codziennie sprawdzać poziom wody w stojaku i uzupełniać jej niedobór. Poziom wody nie może opaść poniżej linii pnia drzewka. Odpowiednio nawadniana choinka nie będzie gubiła igieł tak szybko jak przesuszona. Choinkę najlepiej podlewać letnią wodą.
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach dostęne są także specjalne preparaty odżywcze, które warto raz na jakiś czas dodać do wody, którą podlewamy drzewko w stojaku. Dzięki temu dostarczymy choince wszystkich niezbędnych składników, aby zdrowo wyglądała, nie gubiła igieł i pięknie pachniała przez długie tygodnie.
Wybierając światełka na choinkę, kupmy te z żarówkami ledowym zamiast standardowych światełek, które wytwarzają dużo ciepła.
Ważne! Żywe choinki, a w szczególności sosna, zapewniają aromaterapię w wydaniu domowym. Jej obecność powoduje, że giną występujące w powietrzu bakterie chorobotwórcze oraz wirusy. Dzięki temu domownikom lżej się oddycha.
Image by jannoon028 on Freepik