Czw 29 Lut 2024

Kolorowe Jeziorka - niezwykła atrakcja w Rudawach Janowickich

Czas wolny najlepiej spędzać aktywnie, a idealnym pomysłem na kilkudniowy urlop jest wyjazd w góry. Nie trzeba się wypuszczać od razu w Wysokie Tatry, równie trafionym celem podróży mogą być Karkonosze, czy Rudawy Janowickie. A tu warto odwiedzić Kolorowe Jeziorka.

Kolorowe Jeziorka - niezwykła atrakcja w Rudawach Janowickich

Kolorowe Jeziorka to cztery stawy zlokalizowane na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego u podnóża Wielkiej Kopy, stanowiące niewątpliwie jedną z atrakcji Dolnego Śląska. Stawy położone są na różnych wysokościach i powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni. To co przyciąga turystów, to barwa wody w jeziorkach, wynikająca ze składu chemicznego podłoża, na którym są zlokalizowane. 

Do Kolorowych Jeziorek należą:

  • Żółte Jeziorko - najniżej położone, leży na wysokości ok. 555 m n.p.m., okresowo wysychające
  • Purpurowe Jeziorko - leży na wysokości ok. 560 m n.p.m., jego kolor pochodzi od związków żelaza,
  • Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) - leży na wysokości 635 m n.p.m., ma przepiekną barwę, najlepiej prezentującą się w piękny słoneczny dzień, jego kolor pochodzi od związków miedzi. Jeziorko jest klarowne i bez zapachu związków siarki. Przy Jeziorku znajduje się kilka ławeczek, na których można odpocząć i podziwiać fantastyczne widoki,
  • Zielone Jeziorko (zwane też Czarnym) - leży na wysokości ok. 730 m n.p.m., najwyżej położone, jest najmniejszym z jeziorek i też okresowo wysycha.

Jeziorka położone są przy zielonym szlaku turystycznym biegnącym z Wieściszowic na Wielką Kopę oraz przy niebiesko oznakowanej drodze rowerowej. To bardzo ciekawe miejsce jednodniową wycieczkę. 
Trasa do wszystkich jeziorek prowadzi przez las po terenie lekko górzystym (suma wzniesień ok. 200 m.) i aby łatwiej było ją pokonać, warto zaopatrzyć się w specjalne kijki trekkingow lub choćby kije do nordic walking. Przy Żółtym Jeziorku znajduje się mini bar i sklepik, gdzie można coś zjeść i napić się w trakcie wędrówki. 

Osoby wybierające się w to miejsce samochodem, muszą dojechać do wsi Wieściszowice, niedaleko Marciszowa. Na trasie umieszczone są drogowskazy "Kolorowe Jeziorka" prowadzące do celu podróży. Auto można zaparkować na jednym z kilku parkingów po drodze. Wstęp do Kolorowych Jeziorek jest bezpłatny.

Dobra wiadomość dla właścicieli czworongów - na szlak można zabrać ze sobą psy, które muszą być prowadzone na smyczy.

Warto odwiedzić Kolorowe jeziorka, ciekawostką jest, że w 2011 roku Kolorowe Jeziorka znalazły się na III miejscu plebiscytu 7 nowych cudów Polski organizowanym przez National Geographic Traveler.

Kolorowe Jeziorka - dojazd pociągiem PKP

Do Kolorowych Jeziorkiem można dojechać pociągiem PKP. Należy wysiąść na stacji Marciszów, gdzie zatrzymują się:

  • pociągi Kolei Dolnośląskich relacji Wrocław – Jelenia Góra lub Wrocław – Szklarska Poręba.
  • pociąg Kamieńczyk Poznań – Szklarska Poręba Górna firmy Polregio, 
  • niektóre pociągi pospieszne PKP Intercity

Ze stacji Marciszów do Kolorowych Jeziorek dojdziemy pieszo - ok. 4 km (nie więcej niż 30-40 minut)

fot: redakcja

 

Udostępnij