So 03 Gru 2022

Nie żyje Franciszek Pieczka, wybitny aktor teatralny i filmowy

Zmarł Franciszek Pieczka, znakomity aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, niezapomniany Gustlik z serialu "Czterej pancerni i pies". Miał 94 lata.

Nie żyje Franciszek Pieczka, wybitny aktor teatralny i filmowy

Franciszek Pieczka - życiorys 

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 w Godowie, wsi położonej na Górnym Śląsku. Był najmłodszy z sześciorga rodzeństwa. Ojciec aktora pracował przez 40 lat w kopalni, ponadto brał udział w powstaniach śląskich. Franciszek Pieczka od najmłodszych lat interesował się kinem, jednak po ukończeniu Uniwersuteckiego Studium Przygotowawczego w Katowicach, rozpoczął studia na Politechnice Gliwickiej. Po miesiącu pojechał do Warszawy, gdyż jego marzeniem było dostać się do szkoły teatralnej. Udało się, choć rok akademicki już trwał i aktor dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie ukończył wydział aktorski. Po ukończeniu studiów zadebiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, a następnie grał w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Swoje późniejsze zawodowe życie aktor związał z Warszawą, gdzie od 1974 roku do 2015 grał na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie. Aktor pracował także w Teatrze Starym w Krakowie oraz w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. 

Franciszek Pieczka zagrał w ponad stu filmach, m.in. w "Ziemi obiecanej", "Weselu", "Chłopach", "Potopie", "Quo vadis", czy "Jańcio Wodniku". Ogromną popularność przyniosła mu rola Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies", gdzie zagrał obok m.in. Janusza Gajosa, Włodzimierza Pressa i Romana Wilhelmiego.

W ostatnich latach można było oglądać aktora w roli Stacha Japycza w popularnym serialu "Ranczo".

Franciszek Pieczka był wiele razy wyróżniany za swoje osiągnięcia. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, w 2015 roku został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia, a w roku 2017 został odznaczony Orderem Orła Białego. Stowarzyszenia Filmowców Polskich w 2021 roku uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

W kwietniu 2022 roku aktor poinformował, że nie wystąpi już na scenie lub w filmie.

Franciszek Pieczka - rodzina - żona, dzieci

Franciszek Pieczka miał bardzo udane życie rodzinne. Ze swoją żoną Henryką aktor był zwiazany przez 50 lat. Para poznała się w akademiku, kiedy Franek kończył studia na warszawskiej PWST, a Henryka, młodsza od niego o 5 lat, rozpoczynała studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Pani Henryka zmarła w 2004 roku po ciężkiej chorobie, tuż przed 50. rocznicą ślubu. Oboje doczekali się dwójki dzieci - córki i syna, pięciorga wnucząt i dwójki prawnuków.

 


 

Wspomnienia i myśli Franciszka Pieczki

 

Udostępnij