So 03 Gru 2022

Nie żyje Ilona Kuśmierska, niezapomniana Jadźka Pawlakowa z "Samych swoich" i Emilka z "Nocy i dni"

Zmarła Ilona Kuśmierska, aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa. Miała 74 lata.

Nie żyje Ilona Kuśmierska, niezapomniana Jadźka Pawlakowa z "Samych swoich" i Emilka z "Nocy i dni"

Ilona Kuśmierska urodziła się 16 czerwca 1948 w Zabrzu. Od dziecka marzyła, aby zostać aktorką, choć rodzina chciała, aby została lekarką, głównie matka nalegała, aby córka skończyła studia medyczne. Ilona postanowiła jednak spełnić swoje marzenie i w roku 1970 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W teatrze zadebiutowała już podczas studiów w marcu 1968 roku.

Jeszcze przed rozpoczęciem studiów zagrała rolę Ulki w filmie Sergiusza Jutkiewicza Lenin w Polsce. Została wybrana spośród sześciuset kandydatek. Film odniósł ogromny sukces, został doceniony za granicą, a młoda Ilona pojawiła się na festiwalu w Cannes. Dostała wówczas propozycję roli we francuskiej produkcji u boku aktorki Annie Girardot. Kuśmierska odmówiła i wrócila do Polski aby kontynuować naukę.

Ilona Kuśmierska była związana z warszawskimi teatrami - Ziemi Mazowieckiej, Buffo, Syrena, Komedi i Północnym. Zagrała też w wielu wspaniałych filmach, wcieliła się m.in. w rolę Emilki Niechcicównej, nastoletniej córki Barbary i Bogumiła w Nocach i dniach. Jednak największą popularność przyniosła jej rola Jadźki Pawlakowej w trylogii Sylwestra Chęcińskiego Sami Swoi. Zagrała tam u boku Jerzego Janeczka, tworząc filmową parę. Od wielu lat aktorka była gościem honorowym na odbywającym się w Lubomierzu Festiwalu Filmów Komediowych

Aktorka zagrała także w innych produkcjach, m.in. w filmach "Trzecia granica", "Droga", czy "Dziecinne pytania".

Ilona Kuśmierska doskonale radziła sobie także w rolach dubbingowych. W dubbingu sprawdziła się zarówno jako aktorka, jak i reżyserka. Użyczyła swojego głosu m.in. Śwince Piggy w "Dzieciństwie Muppetów", była też Zyziem - jednym z siostrzeńców Kaczora Donalda. Wyreżyserowała pierwsze odcinki Pszczółki Mai oraz kilka filmów Scobby-Doo.

W 1998 roku Ilona Kuśmierska uległa wypadkowi, który zupełnie zmienił jej życie. W szpitalu spędziła 3 miesiące, potek kilka miesięcy spędziła na wózku inwalidzkim, musiała od nowa uczyć się chodzić. Po długim czasie udało jej się jednak wrócić do teatru i ról dubbingowych.

Udostępnij