So 15 Cze 2024

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski, wybitny jazzman i kompozytor, legenda polskiego jazzu

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, legendarny polski muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, dyrygent i krytyk muzyczny. Miał 88 lat.

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski, wybitny jazzman i kompozytor, legenda polskiego jazzu

Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się  27 marca 1936 roku w Kaliszu. Pochodził z rodziny adwokackiej, ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu. Równolegle do nauki w liceum uczęszczał do Podstawowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, ucząc się gry na fortepianie, klarnecie i trąbce. Był także członkiem kaliskiego zespołu jazzu tradycyjnego. Po ukończeniu liceum studiował na wydziale Mechanizacji Rolnictwa Politechniki Poznańskiej, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Studiując w Poznaniu założył własny zespół, a od 1956 roku grał na saksofonie barytonowym w formacji Krzysztofa Komedy. W 1958 roku wziął udział w przesłuchaniu przeprowadzonym przez Georga Weina, po którym zaangażowano go do International Newport Band i jako pierwszy polski jazzman wystąpił na festiwalu jazzowym w Newport w Stanach Zjednoczonych. 

Od 1970 roku prowadził w Programie III Polskiego Radia autorskie programy jazzowe, m.in. Trzy kwadranse jazzu. Był popularyzator muzyki jazzowej w Polsce. Komponował dla takich gwiazd jak Ewa Bem, Łucja Prus, Maryla Rodowicz, czy Andrzej Zaucha.

Jan Ptaszyn Wróblewski chorował na nowotwór, w 2023 roku przeszedł pilną operację. Pomimo problemów zdrowotnych nadal koncertował.

Udostępnij