Wt 16 Kwi 2024

Nie żyje Janusz Majewski, wybitny reżyser, pisarz, scenarzysta, twórca serialu "Królowa Bona"

Zmarł Janusz Majewski, pisarz, scenarzysta, reżyser filmowy i wykładowca. Zrealizował wiele filmów i seriali m.in. "Królowa Bona", "CK Dezerterzy", "Zaklęte rewiry". Był Rektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Miał 92 lata.

Nie żyje Janusz Majewski, wybitny reżyser, pisarz, scenarzysta, twórca serialu "Królowa Bona"

Janusz Majewski urodził się 5 sierpnia 1931 we Lwowie. Po maturze chciał zdawać do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, gdyż fascynował się fotografią. Jednak pod wpływem rodziców rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Po ukończeniu studiów zapisał się jednak na Wydział Operatorski łódzkiej Filmówki, a po ukończeniu tego kierunku studiował jeszcze na Wydziale Reżyserii. Po zakończeniu edukacji w Szkole Filmowej w Łodzi rozpoczął pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych.

Pierwszy film fabularny zrealizowany przez Janusza Majewskiego, to Awatar, czyli zamiana dusz z 1964 roku. A wcześniej powstał pierwszy film krótkometrażowy Szpital, w którym wystąpili Kalina Jędrusik i Wiesław Michnikowski. Duże uznanie przyniósł mu pełnomatrażowy film fabularny Sublokator z roku 1966 z Janem Machulskim, który został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim nagrodą FIPRESCI, otrzymał także trzy wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie. 

Janusz Majewski przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, potem  Honorowym Prezesem Stowarzyszenia. Był także wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Za całokształt twórczości otrzymał w 2016 roku Nagrodę Specjalną Platynowe Lwy na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Był tez Laureatem Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za Osiągnięcia Życia.

Janusz Majewski zrealizował wiele znanych produkcji, m.in. Zaklęte rewiry, Zazdrość i medycyna, komedię przygodową CK Dezerterzy z Markiem Kondratem, jej kontynuację Złoto dezerterów, historyczny serial Królowa Bona z Aleksandrą Śląską, Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny z Anna Dymną, Czarny mercedes.

 

Ja Fryta from Strzegom, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Udostępnij