Nd 21 Lip 2024

Nie żyje Janusz Rewiński, wybitny aktor, satyryk i polityk

Zmarł Janusz Rewiński, aktor, satyryk, kabareciarz i polityk. Niezapomniany Siara z filmu Kiler. Miał 74 lata.

Nie żyje Janusz Rewiński, wybitny aktor, satyryk i polityk

Janusz Rewiński urodził się 16 września 1949 roku w Żarach. Ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych we Wrocławiu, a następnie studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Już w trakcie studiów występował w Piwnicy Pod Baranami oraz w programie kabaretowym "Spotkanie z Balladą", który był emitowany na antenie TVP2. Debiutował na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu. Występował także wraz z Zenonem Laskowikiem oraz Bohdanem Smoleniem w kabarecie Tey.

Dużą popularność przyniosła mu rola Miśka - dyrektora teatru w Kabarecie Olgi Lipińskiej oraz role w takich filmach, jak Podróże Pana Kleksa, Uprowadzenie Agaty, czy Kiler i Kilerów dwóch, w których wcielił się w kultową rolę Stefana "Siarę" Siarzewskiego. Aktor grał także w znanych serialach m.in. Zmiennicy, Tygrysy Europy

Janusz Rewiński zaangażował się także w politykę. Na początku lat dziewięćdziesiątych założył Polską Partię Przyjaciół Piwa i w wyborach w 1991 roku partia otrzymała ponad 3 procent głosów, tym samym wprowadzając 16 posłów do Sejmu, w gronie tym znalazł się także Janusz Rewiński. W roku 2010 aktor był członkiem komitetu poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a w roku 2015 zaangażował się w kampanię prezydencką Andrzeja Dudy.

W 2010 roku Janusz Rewiński otrzymał srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w roku 2016 aktora odznaczono złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Sławek, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Udostępnij