Nd 21 Lip 2024

Nie żyje Jerzy Stuhr!

Zmarł Jerzy Stuhr, wybitny aktor teatralny, filmowy, dubbingowy, reżyser. Niezapomniany Maks Paradys z Seksmisji. Miał 77 lat.

Nie żyje Jerzy Stuhr!

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Wraz z rodzicami zamieszkał w Bielsku-Białej, gdzie ukończył liceum. Już w liceum zaczął występować na scenie i udzielał się w szkolnych kółkach teatralnych. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Filologii Polskiej oraz Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jako student udzielał się w Kole Naukowym Studentów oraz pracował w Estradzie Krakowskiej jako wodzirej.

Jako aktor debiutował na deskach Starego Teatru w Krakowie. Na dużym ekranie grał w filmach Andrzeja Wajdy, Jerzego Gruzy, Antoniego Krauze, Krzysztofa Kieślowskiego, czy Andrzeja Żuławskiego. W roku 1980 wyjechał do Włoch, gdzie wystawiał spektakle teatralne oraz nawiązał współpracę pedagogiczną m.in. ze Szkołą Teatralną w Bolonii, Teatro Stabile w Trieście oraz prowadził kursy aktorskie na Festiwalu Aktorów we Florencji.

Ogromną popularność przyniosła mu rola Maksa Paradysa w filmie Juliusza Machulskiego Seksmisja. Zagrał także w Kingsajz, Dekalog X, czy Obywatel Piszczyk. Niezapomniana kreacja aktora to także komisarz Ryba w Kilerze Juliusza Machulskiego oraz w kontynuacji Kiler-ów 2-óch. Wielka rola dubbingowa film animowany Shrek, gdzie użyczył głosu Osłu.

W 1990 roku objął stanowisko rektora Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (wcześniej Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie).

W roku 1994 Jerzy Stuhr zaczął reżyserować, jego produkcje filmowe, to m.in. Spis cudzołożnic i Historie miłosne.

Jerzy Stuhr - rodzina

Aktor był żonaty, w 1971 roku ożenił się z Barbarą Kóską, skrzypaczką (późniejszą artystką Capelli Cracoviensis i założycielką zespołu Amar Corde). Razem mają dwoje dzieci Macieja, również znanego aktora i Mariannę, która jest projektantką i graficzką sztuki uzytkowej.

Jerzy Stuhr - choroba

Aktor w 1988 roku przeszedł zawał serca, a w 2011 roku zachorował na nowotwór krtani. W 2016 roku przeszedł drugi zawał serca, a czetery lata później udar mózgu.

 

By Grzegorz Gołębiowski - This file was derived from: Jerzy Stuhr 27 stycznia 2018.jpg: , CC BY-SA 4.0, Link

Udostępnij