Pt 27 Sty 2023

Nie żyje Józef Skwark, tytułowy Adaś z "Szatana z siódmej klasy"

Zmarł Józef Skwark, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i reżyser teatralny. Miał 84 lata.

Nie żyje Józef Skwark, tytułowy Adaś z "Szatana z siódmej klasy"

Józef Skwark urodził się 1 stycznia 1938 w Balicach. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Debiutował w teatrze w roku 1960 rolą Puka w spektaklu Sen nocy letniej na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi. 

Już jako student dał się poznać szerokiej publiczności grając tytułową rolę Adama Cisowskiego w komedii dla dzieci i młodzieży "Szatan z siódmej klasy". Ta rola przyniosła mu ogólnopolską rozpoznawalność i sympatię publiczności, a przystojny młodzieniec stał się idolem polskich nastolatek. Ponadto na przełomie lat 60. i 70. zagrał w trzynastu spektaklach Teatru Telewizji. Grał także w serialach, takich jak "Plebania" i "Pierwsza miłość", "Klan", "Wojenne dziewczyny", "Na sygnale".

Swoje życie Józef Skwark poświęcił jednak teatrowi, oprócz kariery aktorskiej, był także reżyserem oraz dyrektorem artystycznym w kilkunastu teatrach, m.in. w Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Krakowie, Białymstoku, Toruniu i Koszalinie.

W 1995 roku otrzymał Srebrną Maskę, nagrodę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, z okazji 50-lecia sceny.

Udostępnij