Wt 16 Kwi 2024

Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, poeta, prezes Fundacji im. Brata Alberta

Zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, duszpasterz osób niepełnosprawnych. W PRL był działaczem opozycji antykomunistycznej. Przegrał walkę z ciężką chorobą. Miał 67 lat.

Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, poeta, prezes Fundacji im. Brata Alberta

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski urodził się 7 września 1956 roku w Krakowie, ojciec był Polakiem, a matka polską Ormianką. W szkole średniej udzielał się w ruchu oazowym, a po ukończeniu liceum wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Jeszcze w seminarium współredagował podziemne pismo "Krzyż Nowohucki", a także  działał w Studenckim Komitecie Solidarności. W 1977 roku na łamach Tygodnika Powszechnego debiutował jako poeta, a od 1980 roku był działaczem NSZZ "Solidarność". 22 maja 1983 roku w Katedrze Wawelskiej z rąk kardynała Franciszka Macharskiego otrzymał święcenia kapłańskie.

Duchowny był działaczem społecznym, opiekunem chorych i biednych ludzi. Był też wieloletnim opozycjonistą antykomunistyczym w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Był cenionym poetą i publicystą.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł na raka prostaty. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia mówił, że czuje się dobrze i udało mu się pokonać nowotwór. W ostatnich dniach ponownie trafił do szpitala, gdzie leżał podłączony do aparatury tlenowej.

Udostępnij