Czw 29 Lut 2024

Nie żyje Maciej Damięcki

Zmarł Maciej Damięcki, wybitny aktor filmowy i teatralny. Miał 79 lat.

Nie żyje Maciej Damięcki

Smutną wiadomość o śmierci aktora przekazały w mediach społecznościowych jego dzieci. Mateusz i Matylda Damięccy zamieścili wymowne wpisy, pod którymi zaroiło się od komentarzy z wyrazami współczucia.

Maciej Damięcki urodził się 11 stycznia 1944 r. w Podszkodziu w województwie świętokrzyskim. Pochodził ze znanej rodziny aktorskiej, która wywodziła się z drobnej szlachty herbu Dąbrowa. Był bratem aktora Damiana Damięckiego i ojcem Mateusza Damięckiego. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zadebiutował w 1956 roku rolą Franka Miksa w Tajemnicy dzikiego szybu. Przez wiele lat był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Wystąpił m.in. w filmach: Szatan z siódmej klasy, Stawka większa niż życie, Rzeczpospolita babska, Kolumbowie, Chłopi, Noce i dnie, Dom, Rozmowy kontrolowane czy Ekstradycja 3. W ostatnich latach można go było oglądać m.in.  w M jak miłość, Na dobre i na złe, Plebania, Bodo czy Ojciec Mateusz

Nie jest znana przyczyna śmierci. U aktora dwukrotnie zdiagnozowano nowotwór. Pierwszy raz, gdy był jeszcze dzieckiem i ponownie po kilkudziesięciu latach. 

 

zdjęcie: Wikimedia Commons - uznanie autorstwa - Paweł Matyka, CC BY

Udostępnij