So 15 Cze 2024

Nie żyje Marek Gaszyński - tworzył m.in. dla Czerwonych Gitar, Breakout i Wojciecha Gąsowskiego

Zmarł Marek Gaszyński, polski dziennikarz i prezenter muzyczny, znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej. Miał 83 lata.

Nie żyje Marek Gaszyński - tworzył m.in. dla Czerwonych Gitar, Breakout i Wojciecha Gąsowskiego

Marek Gaszyński urodził się 14 czerwca 1939 w Warszawie. Ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zaczynał jako dziennikarz w Rozgłośni Harcerskiej w 1958 roku, następnie został dziennikarzem Polskiego Radia. Był autorem radiowych audycji muzycznych, pisał także artykuły związane z tą tematyką drukowane w prasie codziennej oraz muzycznej. W 1964 roku zaczął pisać teksty piosenek dla popularnych wykonawców muzyki rozrywkowej, a jego pierwszym utworem było Czy wiesz do muzyki Czesława Niemena. Napisane przez niego utwory śpiewali m.in. Czesław Niemen, Breakout, Czerwone Gitary, Halina Frąckowiak, Helena Majdaniec, Gang Marcela, Aldona Orłowska, Jerzy Grunwald, Maciej Kossowski, Bogusław Mec, Wojciech Gąssowski, czy Niebiesko-Czarni.

Marek Gaszyński był prezesem warszawskiego Radia dla Ciebie w latach 2006-2007. W roku 2008 ukazał się napisany trzynastozgłoskowcem utwór poetycki Pan Tadeusz Jazz, czyli krajobraz po bitwie. Historia polskiego jazzu z lat 1945–1959 w sześciu księgach wierszem, z kolei w 2011 roku pojawił się debiut powieściowy Marka Gaszyńskiego pt. Teoria zbrodni uprawnionej.

Najbardziej znane teksty piosenek, których autorem był Marek Gaszyński, to Gdzie się podziały tamte prywatki, Sen o Warszawie, Nie zadzieraj nosa, Szukam tamtej wiosny. Łącznie napisał ponad 150 tekstów piosenek.

W roku 2005 został odznaczony brązowym, w roku 2013 srebrnym, a w roku 2020 złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2015 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia.

Marek Gaszyński przegrał walkę z chorobą.

Image by wirestock on Freepik
Udostępnij