Nd 21 Lip 2024

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka - niezapomniana Halinka z Kiepskich

Odeszła Marzena Kupiel-Sztuka, odtwórczyni roli Halinki w serialu Świat wg Kiepskich. Miała 58 lat. Choroba i przyczyna śmierci.

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka - niezapomniana Halinka z Kiepskich

Marzena Kipiel-Sztuka urodziła się 19 października 1965 roku w Legnicy. Ukończyła Technikum Budowlane w rodzinnym mieście, z wykształcenia była magistrem zarządzania zasobami ludzkimi. W Teatrze zaczynała jako sufler, potem występowała na deskach Teatru Dramatycznego w Legnicy. Wykształcenie aktorskie uzyskała zdając egzamin eksternistyczny.
 
Aktorka zadebiutowała na dużym ekranie w 1997 roku, zagrała epizodyczną rolę w holenderskim filmie "Charakter" w reżyserii Mikea van Diema. Film w 1998 roku zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. 

Ogromną popularność w Polsce przyniosła Marzenie Kipiel-Sztuce rola Halinki Kiepskiej, żony Ferdynanda w sitcomie "Świat według Kiepskich". Serial zagościł na ekranach w marcu 1999 roku i był emitowany przez prawie 23 lata na antenie Polsatu.

zdjęcie: materiały prasowe

Marzena Kipiel-Sztuka grała także w "Fali zbrodni" i "Pierwszej miłości". Aktorka brała też udział w pierwszej edycji programu "Jak oni śpiewają". Zrealizowała także z wielką pasją swój autorski projekt "Życie nie musi być Kiepskie"

W roku 2014 otrzymała "Kryształowy Granat" - nagrodę dla najkomiczniejszej aktorki sezonu na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Marzena Sztuka udzialała się charytatywnie i za tę działalność otrzymała Krzyż Niepodległości z Gwiazdą klasy I za wybitne zasługi patriotyczne i działalność dla NSZZ Policjantów.

Marzena Kipiel-Sztuka - choroba i przyczyna śmierci

Marzena Kipiel-Sztuka zmarła po długiej chorobie. Aktorka chorowała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, leczyła się na nadciśnienie i depresję, skarżyła się także na samotność. Marzena Sztuka przeszła też operację biodra. Aktorka bardzo przeżyła śmierć męża, załamała się i trafiła do ośrodka psychiatrycznego. Doszła do siebie po 5 latach. Na ten moment nie jest znana przyzyna śmierci aktorki.

 

zdjęcie główne Fryta 73, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Udostępnij