Czw 29 Lut 2024

Nie żyje Matthew Perry, odtwórca postaci Chandlera Binga w kultowym serialu "Przyjaciele"

Zmarł Matthew Perry, amerykańsko-kanadyjski aktor, niezapomniany Chandler Bing z kultowego serialu "Przyjaciele". Miał 54 lata.

Nie żyje Matthew Perry, odtwórca postaci Chandlera Binga w kultowym serialu "Przyjaciele"

Matthew Perry urodził się 19 sierpnia 1969 roku w Williamstown w stanie Massachusetts. Po rozwodzie rodziców zamieszkał z matką w Ottawie i tam spędził większość dzieciństwa. Jako dziecko grał w tenisa i miał na swoim koncie duże sukcesy, w kategorii juniorów zajął 17 miejsce w grze pojedynczej i 3 w grze podwójnej w kraju. Kiedy miał 15 lat, przeniósł się do Los Angeles, gdzie zamieszkał z ojcem i tam zainteresował się aktorstwem. Zaczął występować w szkolnych przedstawieniach w swoim liceum w Sherman Oaks. Po ukończeniu liceum chciał studiować na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, jednak zrezygnował, gdyż otrzymał główną rolę w serialu telewizyjnym Second Chance. Serial nie odniósł wielkiego sukcesu, jednak Matthew Perry pozostał w Los Angeles.

W 1994 roku, po udziale w castingu,  Matthew Perry rozpoczął swoją wieloletnią przygodę z kultowym serialem Przyjaciele, wcielając się w rolę Chandlera Binga, która prztniosła mu ogromną rozpoznawalność na całym świecie. Pierwotny tytuł sitcomu to Six of One, serial emitowany był na antenie NBC w latach 1994-2004 i wyświetlany w ponad 100 krajach. Dzięki swojej popularności, aktor dostawał role w wielu filmach, które stawały się hitami kinowymi.

Matthew Perry był kilkakrotnie nominowany do nagród, z czego raz w 2002 roku do nagrody Emmy za Główną Rolę w Serialu Komediowym, której jednak nie udało mu się wygrać oraz raz do Złotego Globu.

Aktor został znaleziony w wannie z hydromasażem, w swoim domu w Los Angeles. 

zdjęcie: David Shankbone, Attribution, via Wikimedia Commons

Udostępnij