Czw 29 Lut 2024

Nie żyje Teresa Zarzeczańska-Różańska, pierwsza Polka, która pokonała wpław kanał La Manche

Zmarła Teresa Zarzeczańska-Różańska, wybitna pływaczka, w roku 1975 jako czwarta kobieta na świecie i pierwsza Polka przepłynęła wpław kanał La Manche. Miała 77 lat.

Nie żyje Teresa Zarzeczańska-Różańska, pierwsza Polka, która pokonała wpław kanał La Manche

Teresa Zarzeczańska-Różańska urodziła się 15 października 1946 w Siemiątkowie. Ukończyła studia matematyczne w Wyższym Studium Nauczycielskim przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zawodniczka sekcji pływackiej Lecha Poznań, wybitka pływaczka, specjalizowała się w stylu klasycznym. Była także zawodniczką Klubu Płetwonurków LOK "Delfin". Sześć razy zdobywała Mistrzostwo Polski na dystansach 100 i 200 m. stylem klasycznym.

30 sierpnia 1975 roku jako pierwsza zawodniczka z Polski i czwarta na świecie przepłynęła kanał La Manche. Dokonała tego w czasie 11 godzin i 10 minut w asyście sędziego i asekurującego kutra, ustanowiła rekord, który do dziś nie został pokonany przez żadnego Polaka. Przepłynęła trasę z Dover w Anglii do Wissant we Francji.

W 2020 roku została odznaczona tytułem Superseniora Poznańskiego Sportu, a w roku 2021 Rada Miasta Poznania uhonorowała Teresę Zarzeczańską-Różańską tytułem Honorowego Obywatela Miasta Poznania.

zdjęcie: archiwum Teresy Zarzeczańskiej

Udostępnij