Czw 29 Lut 2024

Nie żyje Wojciech Korda - lider zespołu Niebiesko-Czarni

Zmarł Wojciech Korda, wokalista rockowy, gitarzysta i kompozytor. Był liderem popularnego zespołu Niebiesko-Czarni. Miał 79 lat.

Nie żyje Wojciech Korda - lider zespołu Niebiesko-Czarni

Wojciech Korda urodził się 11 marca 1944 roku w Poznaniu. Ukończył Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych. Jako siedmiolatek zaczął śpiewać w poznańskim Chórze Chłopięcym Stefana Stuligrosza, a w wieku 20 lat zaczął występować w Niebiesko-Czarnych. Występował także w duecie ze swoją żoną Adą Rusowicz, tworząc zespół Ada-Korda i Horda. W roku 1991 Ada Rusowicz zginęła w wypadku samochodowym.

Wojciech Korda współpracował z innymi znanymi artystami, m.in. z Czesławem Niemenem, Heleną Majdaniec i Michajem Burano.

W roku 2015 przeszeł trzeci udar, w wyniku czego został częściowo sparaliżowany. Po dwóch latach rehabilitacji artysta miał czwarty udar, po którym został przykuty do łóżka a kontakt z nim był bardzo utrudniony. Korda przeszedł co najmniej sześć udarów, które spowodowały upośledzenie stanu całego organizmu, w tym m.in. parkinsonizm poudarowy. Do końca opiekowała się nim żona Aldona oraz Polska Fundacja Muzyczna.

Image by wirestock on Freepik
Udostępnij