Pt 29 Mar 2024

Przemoc wobec osób starszych

Grupą szczególnie narażoną na agresję, wraz z osobami niepełnoletnimi i z niepełnosprawnościami, są osoby starsze. Ze względu na społeczną izolację tej grupy, przestępstwa te są zazwyczaj ciężkie do wykrycia. Niestety, przemoc skierowana w stronę seniorów to zjawisko bardzo powszechne.

Przemoc wobec osób starszych

Bardzo ciężko jest ocenić realną skalę tego zjawiska. Wiele przypadków nie zostaje wykrytych, co przyczynia się do zwiększania tak zwanej "ciemnej liczby przestępstw".

Przemoc wobec osób starszych to zjawisko globalne. Szokującym jest fakt, że dopuszczają się do niego przede wszystkim opiekunowie i członkowie rodziny. Przemoc ta może przejawiać się w bardzo różnych formach. 

Najczęstsze rodzaje przemocy w stosunku do osób starszych są

  • zaniedbanie: niezaspokajanie podstawowych potrzeb lub całkowite porzucenie przez opiekuna (61% przypadków);
  • przemoc fizyczna: kary fizyczne, przymus, karmienie na siłę, nieuzasadnione podanie środków farmakologicznych (20% przypadków);
  • przemoc finansowa: kradzież, wymuszanie podpisywania dokumentów (14% procent przypadków);
  • przemoc psychologiczna: poniżanie, wyśmiewanie, stosowanie gróźb, deprywacja senna oraz wiele innych.

Pojedyncza ofiara doświadcza zazwyczaj kilku rodzajów przemocy na raz.

Tego typu zagrożenia czekają na seniorów nie tylko w rodzinnym domu, ale też w miejscach, w których szukają oni pomocy – między innymi w domach opieki, hospicjach oraz szpitalach.

Dlaczego seniorzy stają się ofiarami przemocy?

Przyczynia się do tego szereg czynników. Po odejściu na emeryturę osobę starszą nierzadko ogarnia uczucie beznadziei, co powoduje, że staje się ona – w mniej lub bardziej bezpośredni sposób – zależna od innych. 

Kolejnym powodem zdaje się być również czynnik fizyczny. Kondycja człowieka z wiekiem ulega osłabieniu, co może wiązać się z poczuciem słabości i przyczyniać się do rozwoju chorób. 

Warto zwrócić uwagę również na stan psychiczny opiekunów osób starszych. Codzienny nadmiar obowiązków może przyczyniać się do narastającego zmęczenia i frustracji. 

Czy osoby starsze boją się prosić o pomoc?

Prośba o pomoc często bywa bardzo trudna dla ofiar. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na bliską relację ze sprawcą przemocy. Osoby starsze często pragną uniknąć eskalacji konfliktu i zwyczajnie wstydzą się skomplikowanych stosunków ze sprawcą. Zwrócenie się z prośbą o wsparcie jest niezwykle uciążliwe w przypadku każdego rodzaju przemocy domowej. Seniorzy nierzadko winą za taką sytuację obarczają samych siebie, mając w sercu nadzieję na poprawę zachowania osoby odpowiedzialnej za agresję.

Według badania Instytutu Psychologii PAN z 2008 roku, zatytułowanego "Przemoc wobec osób starszych i niepełnosprawnych", ponad 50% ankietowanych osób stwierdziła, że zetknęła się z agresją wobec seniorów, a od 9% do 13% wskazało istnienie omawianego problemu we własne rodzinie. 

Jeśli doświadczasz lub jesteś świadkiem przemocy powiadom policję, prokuraturę, sąd rodzinny lub opiekę społeczną.

Pod numerem 22 635 09 54 skontaktujesz się z Telefonem Zaufania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich dla osób starszych.
 

Źródła:
1. Hołyst B., Wiktymologia, Warszawa 2006.
2. Makara Studzińska M., Sosnowska K., Przemoc wobec osób starszych – przegląd badań, 2012.
Autor: Beata Niezgoda, wolontariuszka Fundacji Zaginieni

___________________________________

Autorem publikacji jest Fundacja Zaginieni - polska organizacja non profit, poszukująca osób zaginionych oraz realizująca działalność prewencyjno-edukacyjną.

Wesprzyj Fundację Zaginieni: https://zrzutka.pl/e9uyp3,

bądź na bieżąco, śledząc media społecznościowe Fundacji:

    

Zgłoś zaginięcie: https://fundacjazaginieni.pl/zglos-zaginiecie/ 

Potrzebujesz wparcia? Skorzystaj z darmowej pomocy psychologicznej z ramienia Fundacji Zaginieni, pisząc na adres: psycholog@fundacjazaginieni.pl

____________

Image by jcomp on Freepik

Udostępnij