Nd 21 Lip 2024

Skalny Most w Rudawach Janowickich

Wybierając się na pieszą wędrówkę po Rudawach Janowickich warto odwiedzić to niesamowite miejsce, gdzie przyroda stworzyła Skalny Most

Skalny Most w Rudawach Janowickich

Ta przepiękna grupa skalna położona jest na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego w odgałęzieniu Doliny Janówki na wysokości ok. 600 m.n.p.m. i przybiera postać grzędy długości około 25 – 30 metrów oraz wysokości sięgającej 20 metrów. Trudno więc dziwić się, że miejsce to jest cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników wspinaczki. 

Do skały przymocowana jest tablica pamiątkowa, poświęcona Walterowi Tuffeck'owi, który spadł ze Skalnego Mostu 18 maja 1931 roku podczas wspinaczki.

Skały tej formacji podobnie jak całe Rudawy charakteryzują się zwiększonym promieniowaniem radioaktywnym. Skalny Most zbudowany jest z średnioziarnistych granitów porfirowatych, wykrystalizowanych w górnym karbonie.

Jak dotrzeć do Skalnego Mostu

Najszybciej dojdziemy do Skalnego Mostu z Rudaw Janowickich lub Karpnik. My jednak polecamy trasę stanowiącą pętlę, którą można zacząć i skończyć np. na parkingu na Przełęczy pod Średnicą.

 

fot główna: redakcja

Udostępnij