Pt 29 Mar 2024

Światowy Dzień Pluszowego Misia - ulubione misie wszech czasów

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, najlepszego przyjaciela dzieci. Pluszowy Miś od ponad 100 lat jest ulubioną maskotką najmłodszych, dlatego każdy z nas z sentymentem wspomina swojego misia z dzieciństwa. Kiedy ustanowiono święto, skąd pochodzi pluszowy miś i jakie misie są najbardziej znane od lat?

Światowy Dzień Pluszowego Misia - ulubione misie wszech czasów

Historia pluszowego misia pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W 1902 roku ówczesny prezydent Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Jego towarzysze na trofeum wybrali postrzelonego młodego niedźwiadka. Kiedy prezydent ujrzał wystraszone zwierzę, nie oddał strzału i natychmiast kazał zwierzaka wypuścić. Wydarzenie to uwiecznił na swoim rysunku Clifford Berryman, a jego grafika trafiła do dziennika The Washington Post, na który z kolei natknął się producenta zabawek. Tak powstała najpopularniejsza maskotka świata - pluszowy miś, którego nazwano zdrobniałym imieniem prezydenta Teddy Bear, co w języku angielskim do dziś jest określeniem pluszowego misia.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. 

Dziś trudno sobie wyobrazić świat bez pluszowego misia. Poluparny pluszak jest towarzyszem dzieci i powiernikiem największych tajemnic. Z pewnością my też mieliśmy w dzieciństwie swojego ukochanego pluszowego misia. Przytulaliśmy go do snu, czasem tarmosiliśmy za ucho, ale kochaliśmy całym sercem. 

Miś stał się także bohaterem książek, filmów i bajek. Który ze znanych misiów jest waszym ulubionym?

 

Miś Puchatek

Kubuś Puchatek to niedźwiadek pochodzący z Wielkiej Brytanii, którego znają i kochają dzieci na całym świecie. To pulchny, żółty miś, mieszkający w domku w drzewie, posiadający dodatkową spiżarnię, gdzie gromadzi baryłki z miodem. Puchatek ma przyjaciela Krzysia i Prosiaczka. Pierwowzorem popularnego misia był niedźwiadek Winnie, kótrego w 1914 roku kupił porucznik Korpusu Weterynaryjnego Armii Kanadyjskiej, a następnie, gdy został skierowany na front, niedźwiadek trafił do ZOO w Londynie. Tam stał się ulubieńcem dzieci, m.in. Chris’a Milne’a - syna Alana Alexandra Milne’a, autora powieści o Kubusiu Puchatku

 

Miś Paddington 

Został wymyślony, przez angielskiego autora książek dla dzieci – Michaela Bonda. W czasie świątecznych zakupów kupił on pluszowego misia swojej żonie i nazwał go Paddington (nazwa stacji kolejowej przy której mieszkali). W ten sposób brunatny niedźwiadek stał się bohaterem aż kilkunastu książek i filmów animowanych. Pochodzi z Peru, jednak los pokierował ją do Londynu, gdzie wiedzie pełne przygód życie. Przysmakiem misia jest marmolada. 

 

Miś Uszatek

To polski pluszowy miś z klapniętym uszkiem, bohater animowanej bajki emitowanej w latach osiemdziesiątych XX wieku. Uszatka stworzyli poeta Czesław Janczarski oraz grafik i ilustrator Zbigniew Rychlicki i początkowo był on bohaterem opowiadań, które ukazywały się w miesięczniku dla dzieci w wieku przedszkolnym "Miś".  W serialu animowanym Uszatkowi towarzyszyli przyjaciele - Prosiaczek, bliźniaki Króliczki i Zając. Miś Uszatek to kultowa postać z ponadczasowej dobranocki, którą wszyscy doskonale pamiętamy.

 

Miś Colargol

Postać storzona została przez francuską pisarkę Olgę Pouchine dla swojego syna. Jednak u nas popularność zdobył dzięki serialowi Wytwórni Filmowej Se-ma-for "Przygody Misia Colargola" z lat siedemdziesiątych XX wieku. Colargol to mały brązowy miś, który wraz z rodziną mieszka w lesie. Chodzi do szkoły, do której często się spóźnia. Marzy o śpiewaniu, choć nie został obdarzony pięknym głosem. Jednak z pomocą ptaków udaje mu się zrealizować marzenie.

 

Miś Yogi

To postać drugoplanowa z serialu "Pies Huckleberry", tak ukochana przez widzów, że powstał osobny serial "Miś Yogi". Yogi mieszka w fikcyjnym parku narodowym Jellystone, którego nazwa jest nawiązaniem do Yellowstone, słynnego i najstarszego na świecie parku w USA. Wraz z przyjacielem Boo Boo poszukują jedzenia, podkradając kosze piknikowe turystów. Miś Yogi przez swoje łakomstwo często pakuje się we wszelkie możliwe kłopoty.


Wszystkim Pluszowym Misiom życzymy sto lat!

Image by Waewkidja on Freepik
Udostępnij