Nd 21 Lip 2024

Usługi sąsiedzkie- wsparcie dla seniorów - zasady, kwoty

1 listopada 2023 to data, od której można starać o nową formę wsparcia seniorów - usługi opiekuńcze. Świadczone przez osoby spoza rodziny, a finansowane przez państwo.

Usługi sąsiedzkie-  wsparcie dla seniorów - zasady, kwoty

Nowy dodatek dla seniorów, którego finansowanie zapewnione zostało przez Minister Rodziny i Polityki Społecznej - Marlenę Maląg, wchodzi w życie od 1 listopada 2023 roku. To nowa forma usług opiekuńczych, wprowadzona poprawką do ustawy o pomocy społecznej, która powinna znacząco poprawić jakość życia polskich seniorów. 

Dodatek ma zapewnić wsparcie dla tych osób, które potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, jednak nie wymagają jeszcze profesjonalnej opieki opiekunki, np. opieki pielęgniarki. Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie komfortu życia seniorów, którzy chcą dłużej pozostawać w swoich domach. Pomoc polegać będzie na inicjatywie sąsiedzkiej, czyli to sąsiedzi pomogą seniorom w codziennych zakupach i innych potrzebach. Osoby mieszkające blisko potrzebujących seniorów, będą podpisywały odpowiednią umowę z samorządem lokalnym, a środki przeznaczone na ich wynagrodzenie zostaną zabezpieczone przez budżet państwa. Pomoc będzie miała charakter ogólny, nie będa wymagane specjalistyczne umiejętności.

Nowy dodatek zostanie włączony do działalności Korpusu Wsparcia Seniorów w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. W ramach nowego programu sąsiedzi zaoferują seniorom mieszkającym w ich okolicy odpłatną pomoc. Wsparcie skierowane jest wyłącznie do osób powyżej 65 roku życia, a  w programie będą mogły uczestniczyć tylko osoby pełnoletnie. Koniecznym warunkiem będzie wyrażenie zgody przez seniora na udzielenie pomocy przez wskazaną osobę, która ma być dla niego wsparciem.


 

zdjęcie: Freepik
Udostępnij