Wt 16 Kwi 2024

Uwaga! Ten popularny lek na przeziębienie i grypę wycofany ze sprzedaży

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku zwalczającego objawy grypy i przeziębienia. Decyzja ma rygor natychmiastowego wykonania. Jeśli masz ten lek w domu, jak najszybciej zwróć go do apteki.

Uwaga! Ten popularny lek na przeziębienie i grypę wycofany ze sprzedaży

Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofano z obrotu popularny lek zwalczający objawy grypy i przeziębienia - Febrisan. Lek dostępny jest bez recepty w postaci proszku musującego do rozpuszczenia w wodzie. Głównym składnikiem leku jest paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Febrisan stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok.

Powodem wycofania leku jest wada jakościowa. Chodzi o wykrycieprzez producenta w partii produktu takich ilości paracetamolu i kwasu askorbowego, które przekraczały dopuszczalne ograniczenia związane z zarejestrowanym produktem leczniczym.

Szczegóły dotyczące wycofanej serii leku:

Nazwa: Febrisan
Moc: (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g
Postać: proszek musujący
Wielkość opakowania: 12 saszetek
Podmiot odpowiedzialny: Orifarm Healthcare A/S

numer serii 100401, data ważności 2023-04-30

Jeśli posiadacie w domu lek wycofany z aptek, dla własnego bezpieczeństwa należy zaprzestać jego stosowania i oddać go do utylizacji, najlepiej w specjalnych punktach w wybranych aptekach.

 

Zdjęcie ze zbiorów Freepik

Udostępnij