So 03 Gru 2022

Wiesław i Krystian Ochman - niesamowita historia dziadka i wnuka

Poznajcie prawdziwą historię Krystiana Ochmana i jego dziadka Wiesława. Co ich łączy, jaki wpływ na Krystiana miał znany śpiewak.

Wiesław i Krystian Ochman - niesamowita historia dziadka i wnuka

Krystian Ochman, to bardzo utalentowany amerykańsko-polski piosenkarz i kompozytor, reprezentant Polski na tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji w Turynie. W roku 2020 wygrał jedenastą edycję The Voice of Poland, a w roku 2021 zdobył Nagrodę Publiczności w koncercie Premiery na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 

Krystian Ochman urodził się 19 lipca 1999 roku w Melrose w stanie Massachusetts, a wychowywał się w Potomac w stanie Maryland, niedaleko Waszyngtonu w Stanach Zjednoczonych. Rodzina artysty pochodzi jednak z Polski. Rodzice Krystiana wyemigrowali do USA jeszcze w czasach PRL-u.

Talent wokalny Krystiana nie jest przypadkiem, gdyż jego dziadkiem jest światowej sławy śpiewak operowy - Wiesław Ochman. Znany tenor urodził się w 1937 roku i w trakcie swojej międzynarodowej karriery występował na największych scenach operowych, m.in. w La Scali w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku czy Operze Garniera w Paryżu. Z kolei ojciec Krystiana, Maciej Ochman, grał na syntezatorze w rockowym zespole Róże Europy.

Krystian początkowo interesował się sportem, chciał zostać piłkarzem, trenował także pływanie. Jednak za namową rodziców rozpoczął naukę gry na fortepianie i trąbce. Będąc uczniem liceum im. Thomasa S. Woottona w Maryland zaczął uczyć się śpiewu, w tym czasie wystąpił w szkolnym przedstawieniu musicalowym Kopciuszek, wcielając się w rolę księcia. To wydarzenie było przełomem w życiorysie Krystiana. Dziadek tak zachwycił się występem wnuka, że przekonał go, aby związał swoje życie z muzyką. W roku 2017 Krystian rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale wokalnym, w klasie wokalistyki klasycznej prof. zw. dr hab. Jana Ballarina. 

W trakcie studiów występował w studenckim spektaklu operowym Straszny dwór Stanisława Moniuszki w reżyserii Wiesława Ochmana i w choreografii Jarosława Świtały, wystawianym na katowickiej Akademii Muzycznej. 

Wnuka z Dziadkiem łączy wyjątkowa więź, zdarza się także, że koncertują razem. W trakcie edycji programu The Voice of Poland, Krystian bardzo się stresował i dzwonił do dziadka przed każdym występem. Wiesław Ochman był i jest ogromnym wsparciem dla Krystiana i razem z całą rodziną trzymał za niego kciuki w trakcie programu. Po wygranej Krystiana w The Voice of Poland, Wiesław Ochman odbierał wiadomości z gratulacjami dla wnuka z całego świata.

Tegoroczny 66. Konkurs Piosenki Eurowizji rozegrany zostanie 10, 12 i 14 maja 2022 roku w Turynie. Udział w Eurowizji 2022 zapewniło Krystianowi Ochmanowi zwycięstwo w polskich preselekcjach do Konkursu Eurowizji, które odbyły się 19 lutego. Krystian zaprezentował piosenkę River.  

Trzymamy kciuki za polskiego reprezentanta!

Udostępnij