So 15 Cze 2024

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech!

We wtorek 9 maja doszło do wypadku polskiego autokaru w Niemczech. Zdarzenie miało miejsce około południa na autostradzie A12 w okolicach Berlina, między węzłami Storkow i Fürstenwalde, ok. 40 km od polskiej granicy.

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech!

Autobus około godziny 12:30 zderzył się z dwiema ciężarówkami. W wypadku poszkodowanych jest 56 osób, 10 osób jest w poważnym stanie. Wg informacji, które podał konsul RP w Berlinie, ciężko ranni mają złamania, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Na miejscu lądowały trzy helikoptery medyczne. 34 poszkodowane osoby zostały przewiezione do okolicznych szpitali.

Według wstępnych ustaleń wypadek spowodowała cysterna przewożąca paliwo (na szczęście była pusta), której kierowca w czasie zmiany pasa ruchu, uderzył w jadącą przed nim ciężarówkę i bokiem uderzył w polski autokar. Z informacji przekazanych przez rzecznika policji Stefana Möhwalda wynika, że ​​jest to autokar marki Setra.

Według policji, transporter towarów niebezpiecznych uderzył w ciężarówkę zatrzymującą się przed nim na autostradzie. Kierowca ciężarówki do przewozu towarów niebezpiecznych próbował skręcić w lewo i zderzył się bokiem z autokarem. Następnie autobus uderzył w środkową barierę. Jak informuje policja, w chwili wypadku auto do przewozu towarów niebezpiecznych nie było załadowane.

Autobusem jechała grupa polskiej młodzieży i dorosłych. Według niepotwierdzonych informacji w autobusie mieli znajdować się pracownicy Amazona, którzy chcieli jechać do pracy do Niederlehme.

Na miejsce wypadku dotarł konsul naczelny polskiego konsulatu w Berlinie Marcin Król. Wcześniej na A12 przyjechało kilka polskich pojazdów policyjnych. 

W akcji ratumkowej uczestniczyło 110 lekarzy i ratowników medycznych. Trzy śmigłowce ratunkowe przetransportowały rannych do trzech pobliskich szpitali.

Udostępnij